The effects of an in-service teacher training certificate program on the teaching practices of novice teachers
Hizmet içi sertifika kursunun yeni öğretmenlerin öğretimleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 376719
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUR YİĞİTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Hizmet içi eğitim içeriğine odaklanan, ve bu hizmet içi eğitimlerine katılmış olan öğretmenlerin görüşlerine yer veren bir takım araştırmanın olmasına rağmen, bu tür eğitimlerin müfredatındaki amaçlar ve hizmet içi eğitimlerin sınıf içi öğretim tekniklerine olan etkileri giderek azalan bir ilgi ile karşı karşıya. Literatürdeki bu boşluğa hitab etmek amacıyla, bu araştırma önde gelen bir İngiliz üniversitesi tarafından hazırlanan ve bir Türk üniversitesinde yürütülen bir hizmet içi eğitim programını araştırmayı amaçlamıştır. Araştırma, öğretmenliğe yeni başlayan öğretmenlerin bu hizmet içi eğitimden sınıf içi öğretme becerileri konusunda ne derecede faydalandıklarını ve bu eğitimin profesyonel gelişimlerinde nasıl bir etken oluşturduğunu aydınlatmaya çalışmaktadır. Bir yıllık hizmet içi eğitim kursunu tamamladıktan sonra, öğretmenliğe yeni başlamış iki öğretmen bu araştırmaya katılmak üzere davet edilmişlerdir. On beş haftalık bir sömestr boyunca dersleri periyodik bir şekilde gözlemlenip, derslerinde ses kaydı yapıldı. İlaveten, her öğretmenle hatırlatmalı görüşmeler yapılıp sınıf içi öğretme ve profesyonel pratikleri hakkında veri toplanmıştır. Veri çeşitlemesi için kursun eğitimcileri ile de görüşme yapılmıştır. Sonuçlar, öğretmenlerin hizmet içi eğitimin içeriğine genel olarak olumlu bir tavır içerisinde olduklarını ve bu eğitimin profesyonel gelişimlerine olumlu katkıda bulunduğunu, fakat kültürel, bağlamsal ve kurumsal faktörlerin etkileşiminden dolayı, eğitminin öğretim teknikleri üzerinde çok büyük etkisinin olmadığını ortaya çıkarmıştır. Katılımcılar, öğrencilerin öğrenimlerini daha iyi sağlayabilme adına bazen eğitim kriterlerinin dışına çıkıp eğitimden çok fazla yararlanamadıklarını bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Although there have been a number of studies focusing on the contents of In Service Teacher Training (INSET) and the perceptions of teachers attending INSET courses, the objectives in the INSET course guidelines and the possible effects of INSET on classroom teaching seem to be receiving considerably less attention. In an attempt to address this gap in the literature, this study focuses on an INSET course designed by a reputable British university offered at a Turkish university. The study aims to investigate whether novice teachers who have taken the course benefit regarding their in-class teaching in a university setting and how the course contributes to their professional development. After their completion of a year-long INSET course, two novice English language teachers were invited to participate in the study. During a 15- week semester, their classes were periodically observed and audio recorded. Additionally, each teacher was interviewed using stimulated recall regarding both their classroom instructional practices and their application of the INSET course. For data triangulation, the INSET tutors were also interviewed. The results indicate that although participants responded positively on the INSET programs' contents, and felt that the course contributed to their professional development, the INSET course did not have much effect on their teaching, due to interplay of cultural, contextual and institutional constraints. The teacher participants mentioned that they sometimes had to step out of INSET course guidelines in order to better meet their students' interests and motivations and that they could not make use of the INSET course.