Teachers' beliefs and practices of cultural content in the ELT classroom: A multifaceted analysis through the EIL lens
İngi̇li̇zce öğretmenleri̇ni̇n dersleri̇n kültürel i̇çeri̇ği̇ i̇le i̇lgi̇li̇ görüş ve uygulamaları: Uluslararasi bir di̇l olarak İngi̇li̇zce perspekti̇fi̇nden çok yönlü bi̇r i̇nceleme
- Tez No: 376718
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SCOTT HEWIT BOYD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
İngilizcenin uluslararası bir dil haline gelmesi İngilizce öğretiminin kültürel içeriği üzerinde önemli etkilere yol açmıştır. Anglo-Amerikan kültürün İngilizce derslerinde baskın bir biçimde temsil edilmesi, öğrencilerin İngilizcenin uluslararası konumundan kaynaklanan çeşitli ihtiyaçlarına cevap verememektedir. Anglo-Amerikan kültüre ek olarak yerel ve farklı milletlerin kültürlerinin de İngilizce derslerinde temsili, öğrencilerin kültürlerarası bir anlayışa sahip olmaları için önemlidir (Kramsch, 1993) . Bu bağlamda, çalışmanın amacı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bulunan bir yükseköğretim kurumunun hazırlık okulunda İngilizce öğretmeni olarak çalışmakta olan okutmanların dil sınıflarında kültürün rolü ve öğretimi ile ilgili görüş, tavır, tutum ve uygulamalarını ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla, ilk olarak bu kurumda çalışan okutmanların kültür öğretimi ile ilgili inançlarını belirlemek amacıyla bir anket uygulanmıştır. Anket sonuçlarına göre seçilen dört okutman sınıf-içi kültür öğretimi uygulamalarını tespit etmek üzere gözlemlenmiştir. Gözlemler çağrışım tekniğine dayalı görüşmeler ile desteklenmiştir. Son olarak bir grup okutman ile yarı-yapılandırılmış genel mülakatlar yapılmıştır. Sonuçlar, okutmanların görüş ve uygulamalarının İngilizce'nin uluslararası konumu ile ne derece tutarlı olduğunu göstermekle birlikte, fikir ve tutumlarının sınıf içi uygulamaları ile ne kadar örtüştüğünü de ortaya koymuştur. Çalışma, öğretmenlerin çokkültürlülüğü ne derece desteklediklerini ortaya çıkararak, öğrencileri uluslararası iletişime hazırlamaya katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
The use of English as an international language (EIL) has profound implications for the representation of culture in English language teaching (ELT). The dominant representations of Anglo-American cultures in the classroom fail to serve the various needs of learners resulting from the globally diverse contexts where English is used to fulfill an array of functions. This brings about the need to include local and international perspectives of culture in teaching in order to promote a sphere of interculturality (Kramsch, 1993). Using this argument as its foundation and deriving from an EIL viewpoint, the aim of this study was to examine teacher beliefs and practices regarding cultural content in the ELT classroom in an Intensive English Program (IEP) at an institution of higher education located in the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC). To this end, first a questionnaire was implemented to explore the teacher beliefs of culture teaching. The results of the questionnaire aided the researcher to select four participants to observe during their teaching hours, which was necessary to find out their actual classroom practices of handling cultural content. Stimulated recall method was used in the post-observation interviews to explore the teacher motive and rationale when they refer to a specific cultural element. Finally, general in-depth interviews were conducted with a number of teachers from the same context. The findings of the study reveal the extent to which teachers' beliefs and practices about the use of cultural content in the ELT classroom correspond to EIL assertions regarding the use of cultural content in the classroom. The study also shows whether teachers' stated beliefs and their actual classroom behavior match. The study provides a direction for the promotion of EIL principles among ELT professionals. This would in turn contribute to the preparation of language learners for international communication.