İlköğretim müfettişlerinin denetim ilkeleri konusundaki yeterlilikleri (Malatya ili örneği)
  1. Tez No: 51790
  2. Yazar: İMAM BAKIRCI ARABACI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLSÜN BASKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
SUMMARY Organizations should use their resources efficiently and fruitfully in order to reach the certain goals. Because of this, organization activities should always be kept unaer control and supervision. Controlling is the work that obtains the realisation degree of the organiza tion' s goals, that improves the process to take precautions for better results ( Aydın, 1 966: 1 ). because of this, the most important sub system of the organizations is the controlling sub- system. Controlling activities of the organizations are done by the inspectors ac cording to the contemporary controlling- understanding. Controlling sub- system can b& able to oparate if the inspectors work according to the goal. Effective cont - rolling services depend on planning and programming based on some cartain prin ciples and theories. Otherwise, since organizational behaviors that do not depent on theory is trial and error method, their cost is so high ( Bursalıoğlu, I987; 28 ). When the controlling principles found in the surveys done about, the artic les written and the legal documents on controlling are grouped, we can point all these as follows : 1 ) Controlling is an initiative having a goal. 2) Controlling is an initiative having a plan. 3) Controlling consists of the education- instruction process as a whole. 4) Controlling is the construction and conditions having a starting point. 5) Cooperation and communication are essantial for controlling. 6) Human relationships are essential for controlling. 7} Democratic leadership exists on controlling. 8) Controlling must be objective and clear. 9) Controlling contributes to the vocational development of the teacher. 10) Responsibilities are shared on controlling. i i ) Controlling is assessed continuously by the participants. 12) Controlling needs always resarch. 13) Controlling should keep the consructive, pedagogical and regulatory gualities. 14) Continuity is essantial for controlling. 119retlKitrri ı!e, ii merkezine bağlı bulunan beldelerde bulunan ilköğretim okullarında gö revli yönetici ve öğretmenler oluşturmuştur. İlköğretim müfettişlerinin tamamı alınmış, yönetici vo öğretmen sayılarının fazla olması nedeniyle örnekleme yoluna gidilmiştir. Yönetici ve öğretmenlerin evrenlerine oranı % 30. 00 civarındadır. Veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anketteki 51 sorunun T si deneklerin kişisel ezelliklerini, 44' ü denetim ilkelerinin uygulanma derecelerini belir lemeye yöneliktir. Verilerin çözümü Elazığ Fırat Üniversitesi Bilgi işlem Merkezi' nde yapilrrıişöc. Denetim ilkelerini oluşturan maddelere grupların verdikleri cevapların or talamaları alınmış, ortalamalar arasında farklılık olup olmadığı ve farklılığın hangi grup lardan kaynaklandığını saptamak için F, LSD ve t testleri yapılmış, denetim ilkelerinin uygulanma derecesi ile ilgili bulgular ve yoruma yer verilmiştir. Buna göre: 1- Müfettiş ve yöneticilerin % 10.00' dan daha azı kadınken, öğretmenlerin yarısından daha fazlası kadındır. 2- İlköğretim müfettişlerinin % 51.30' unu yeni göreve başlamış müfettişler oluşturmak tadır. Bunun nedeni Milli Eğitim Bakanlığı'nın uzun süre müfettiş alımı yapmamasıdır. 3- İlköğretim müfettişlerinin % 66. 70' ini fakülte, yönetici ve öğretmenlerin %.46. 00' si ni Açık Öğretim Fakültesi Eğitim Ön lisans Programı mezunları oluşturmaktadır. 4- Yöneticilerin % 19.00 'u öğretmenlerin % 34.60' ı hiçbir hizmet içi eğitim faaliyetine katllfileilTilŞEil“. 5- İlköğretim müfettişlerinin % 69. 20'si Milli Eğitim Bakanlığı' nın Hizmet içi Eğitim Yolu İle ilköğretim Müfettişi Yetiştirme Programından mezundur. Bu durum, Milli Eğitim Ba- kaniiği'mn ilköğretim müfettişi yetiştirmede hizmet içi eğitim yolunu yeğlediğini ortaya çıkormalcrnaır. 6- Gruplar ilköğretim kurumlarında yapılan denetimlerde, denetim ilkelerine uyulma derecesine ”genellikle " seçeneğinde katılmaktadırlar. 7- Denetim ilkelerinin uygulanması konusunda gruplar arasında anlamlı görüş farklılı ğı mevcuttur. 8- Denetimlerde denetim ilkelerinin uyulması na en fazia katılan grup müfettişler olur ken en az katılan grup öğretmenler olmuştur. Müfettiş ve öğretmenler arası ortalama ve t değerler arası farklılığın büyüklüğü dikkat çekicidir. 9- Gruplar arasında anlamlı görüş farklılığı olmayan maddeler: Denetimin Planlanma sında ilgililerin Görüşlerinden Faydalanılır, Denetlenen Personelin İstemesi Halinde de Gerekli Denetim Yapılır, Denetimde Eğitim- Öğretim Sürecinin Gelişmesi için Araştır ma ve Ince.'eme Ycpılir' dır. Gruplar bu maddelere olumsuz yönde katılmaktadırlar. 118
Özet (Çeviri)
SUMMARY Organizations should use their resources efficiently and fruitfully in order to reach the certain goals. Because of this, organization activities should always be kept unaer control and supervision. Controlling is the work that obtains the realisation degree of the organiza tion' s goals, that improves the process to take precautions for better results ( Aydın, 1 966: 1 ). because of this, the most important sub system of the organizations is the controlling sub- system. Controlling activities of the organizations are done by the inspectors ac cording to the contemporary controlling- understanding. Controlling sub- system can b& able to oparate if the inspectors work according to the goal. Effective cont - rolling services depend on planning and programming based on some cartain prin ciples and theories. Otherwise, since organizational behaviors that do not depent on theory is trial and error method, their cost is so high ( Bursalıoğlu, I987; 28 ). When the controlling principles found in the surveys done about, the artic les written and the legal documents on controlling are grouped, we can point all these as follows : 1 ) Controlling is an initiative having a goal. 2) Controlling is an initiative having a plan. 3) Controlling consists of the education- instruction process as a whole. 4) Controlling is the construction and conditions having a starting point. 5) Cooperation and communication are essantial for controlling. 6) Human relationships are essential for controlling. 7} Democratic leadership exists on controlling. 8) Controlling must be objective and clear. 9) Controlling contributes to the vocational development of the teacher. 10) Responsibilities are shared on controlling. i i ) Controlling is assessed continuously by the participants. 12) Controlling needs always resarch. 13) Controlling should keep the consructive, pedagogical and regulatory gualities. 14) Continuity is essantial for controlling. 119The aim of the research is to obtain the practical effects of controlling principles at primary schools. Research space consists of primary education inspectors that is inaugu rated at Mabtya centre and the teachers and the directors that is inaugurated at the countryside' c primary schools linked with the province centre. All of these primary e- ducation inspectors are chosen. The rate of the directors and the teachers to their spaces is approximately 3ü %. Questionnaire is used for data collecting degree. Seven of 51 questions wnich take place in the questionnaire are abaut personal qualities of the subject and 44 Questions are for determining practive degree of controlling principles. Analysis of the datas is done at Data Operation Centre Of The Fırat Universty. The avarage of the answers, to the articles consists of controlling principles, given by the groups, is taken and F, LSD & t tests are done in order to obtain if there is a difference between the averages and to obtain from which group this differencestems from. Then, it is interpreted and the out puts of the applications degree of cont- roiiing principles are examined after F and t tests are done by taking average of tne given answers' average of the' groups to the common points. According to the result; 1) While, less than 10 % of the inspectors and Hie directors are women, more than naif of the teachers are women. 2) 51.30 % of the primary education inspectors are inauguaredto a new position. The reason of that may be, Ministry of Education is not naugurating inspec tors for a long time. 2) The 56.70 % of the primary education inspectors are faculty, the 46 % of the directors and the teachers are Open Air Faculty Certificate Programme gra duates. 4)The 19 % of the directors, the 34.60 % of the teachers have never cont ributed to a inservice education activity. 5)The 69.20 % of the primary education inspectors have been trained by the Ministry of Education, in Education of Primary Education inspectors Programme. This situation makes clear that the Ministry of Education prefers inservice education method for the education of primary education inspectors. 6)The groups ticked the choice“ generally ”abaut the guestion of file application of controlling principles in the controls made at primary education institu- 120lions. 7} The groups have meaningfully different comments abautthe applica - lion of the controlling principles. 8) While the most participating group to the application of the controlling principles consists of the inspectors, the least participating group consists of teachers during the controls. The greatness of the difference between the teacher's and inspector's average and t valves in worth attention. 9) İn the articles that aren't subject to different comments of the groups, the authorities comments are benefited from and if the controlled staff wants to be conrolted, the essential control is made. Surveys and examinations are made in or der to develop the process of instruction- education in the control. The groups ticket the negative answer to the questions abaut these articles. 121