İstanbul'daki özel hastanelerde çalışan hemşirelerin mobbing ve tükenmişlik sendromu düzeylerinin tespitine yönelik bir araştırma
Research on determining the levels of mobbing and burnout syndrome, nurses working in private hospitals in Istanbul
  1. Tez No: 376742
  2. Yazar: HİLAL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA YALIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İnsan kaynakları yönetiminde mobbing ve tükenmişlik önemli iş psikolojisi konuları arasında yer almaktadır. Sağlık sektöründe özellikle hemşireler olmak üzere insan kaynaklarının mobbing ve tükenmişlik durumları üzerine yapılacak çalışmalar önem arz etmektedir. Bu araştırmada İstanbul' da ki özel hastaneler de hemşirelerin mobbing ve tükenmişlik (duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarı) düzeylerini açıklamak amaçlanmıştır. Ayrıca araştırmada mobbing ve tükenmişlik düzeylerinin cinsiyete, medeni duruma, çalışılan tıp bilimleri alanına, yaşa göre anlamlı farklılıklar gösterip göstermediğini belirlemek de amaçlanmıştır. Araştırma İstanbul' daki özel hastanelerde çalışan hemşireler üzerinde yapılmıştır. Araştırma kapsamında 320 hemşireye ulaşılmıştır. Araştırmada hemşirelerin % 52,94'ü ölçüm araçlarındaki soruların tamamına yanıt vermiştir. Veri analizinde tek yönlü varyans analizinden faydalanılmıştır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, mobbing tanımı ve uygulamaları açıklanmaktadır. İkinci bölümde tükenmişlik sendromunun tanımı ve içeriği açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde ise çalışma yaşamında mobbing ile tükenmişlik sendromu düzeylerinin tespitine yönelik bir uygulamadır. 320 anketin 22 tanesi eksik ve hatalı bilgiden dolayı elenmiştir. Analizlerin sonucunda mobbing ve tükenmişlik sendromu düzeylerinin çok yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Mobbing and burnout in human resources management are the ones of important work psychology issues. It is important to research the levels of mobbing and burnout of human reseources especially nurses in health sector. The purposes of this study are to examine mobbing and burnout levels (emotional exhaustion, depersonalization, personal accomplishment) at private hospitals in İstanbul; to investigate whether mobbing and burnout levels are significantly vary according to gender, marital status, medical branch and age. This study was conducted on nurses at private hospitals in İstanbul. Conducting the research instruments on all of residents (the universe of this study consisted of 320 nurses) is aimed. 52.94 % of residents responded all of the questions in these instruments. In data analyzed by one-way ANOVA analysis of variance was used. Thesis consists of three parts. The first section describes mobbing definition and applications. The second section describes the burnout syndrome and content. In the third section of mobbing at work and burnout syndrome is an application for the determination of levels. To this end, operating in the private hospitals in Istanbul, 320 nurses completed the questionnaire. 320 questionnaires were screened 22 of them due to incomplete and incorrect information. As a result of analysis of mobbing and burnout levels were found to be very high.