Konya il merkezi birinci basamak sağlık çalışanlarında kronik yorgunluk sendromu sıklığının bazı olası faktörlerle ilişkisi
Primary health care workers wi̇th chroni̇c fati̇gue syndrome frequency and relationship with some possible factors i̇n the center of Konya
- Tez No: 376764
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaş: Bu çalışmadaki amaç; Konya il merkezi birinci basamak sağlık çalışanlarının, kronik yorgunluk sendromu açısından ne durumda olduklarını incelemek, ve bu sendromun oluşumunda rol alan etmenleri değerlendirmek ve elde edilen verilere dayanarak kronik yorgunluk sendromunun üstesinden gelmek için alınacak önlemlere ışık tutmaktır. Yöntem: Çalışmaya 263'ü hekim, 505' i hekim dışı sağlık çalışanı toplam 778 kişi katılmıştır. Gözetim altında uygulanan anket formu açık uçlu sorulardan oluşup, iki veya daha fazla seçmeli soruların yer aldığı yarı yapılandırılmıştır. Demografik özellikler, çalışma koşulları, alışkanlıklar ve çalışma yaşamlarından memnuniyetleri ile ilgili 45 sorudan oluşturulmuştur. Ankete 21 soruluk Beck Depresyon Ölçeği eklenmiştir. Veriler SPSS 17.0 paket programına girilerek analizi yapılmıştır. p0,05). KYS olgularının anlamlı olarak diğer gruplara göre daha fazla oranda şiddete maruz kaldıkları ve şiddet kaygısı duydukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study; is to examin et heprimary health care staff in Konya province to find out how they are in terms of cronic fatigue syndrome, to evaluate the factors involved in the development of this syndrome and to shedlighton measures to be taken to overcomethe Chronic Fatigue Syndrome(CFS) based on the obtained data. Method: In this study, 264 physicians, 505 non-physician health workers, in a total 778 people participated in the survey.The questionnaire form which was administered under the supervision consists of open-endedquestion sand it is semi-structured which include stwoor more choice questions. It consists of 45 questions in respect to demographic attributes, working conditions, habits and satisfaction of working life. The 21-item Beck Depression Inventory added to the questionnaire form. Data was analyzed by the SPSS 17.0 package program.p0,05). It was found that CFS cases are exposed to violence and have anxiety about violence significantly more than the other groups.