Erken evre küçük hücre dışı akciğer kanserinde XRCC1, ERCC1, ERCC2 ve TP53 gen polimorfizminin prognostik değeri
Prognostic value of ERCC1, ERCC2, XRCC1 and TP53 single nucleotide polymorphisms in patient with early stage non-small cell lung cancer
  1. Tez No: 376766
  2. Yazar: ÇAĞLAYAN GEREDELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARTAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇ: Opere Küçük Hücre Dışı Akciğer Kanserli (KHDAK) hastalarda XRCC1, ERCC1,ERCC2 ve TP53 gen polimorfizminin sağkalımla ilişkisinin değerlendirilmesi planlandı. MATERYAL VE METOD: Çalışmaya opere KHDAK'li 122 hasta alındı. Hastaların periferik kanından elde edilen DNA'dan PCR yöntemiyle XRCC1,ERCC1,ERCC2 ve TP53 gen polimorfizminin normal, heterozigot ve mutant durumlarına bakıldı. Hastalara ait klinik ve tedavi bilgileri hasta dosyalarından elde edildi. BULGULAR: Çalışmaya alınan hastaların median yaşı 60 (37-78) idi. Median takip süremiz 24.2 ay oldu. Evre ile hastalıksız sağkalım arasında istatistiksel olarak anlamlılık mevcut idi(HR:4.21, %95 Cİ: 1.61-10.95, p=0.003). ERCC2 gen polimorfizminde univariate analizde TT minör allele sahip hastaların hastalıksız sağkalımları daha uzun olduğu görüldü (HR: 0.63, %95 Ci :0.41-0.96, p=0.03). Fakat multivariate analize göre ise sadece evre ile anlamlı ilişki tespit edildi. Diğer gen polimorfizmleri ile hastalıksız sağkalım arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. SONUÇ: Opere KHDAK'li hastalarda ERCC2 gen polimorfizminin hastalıksız sağkalımla ve genel sağkalımla ilişkisini araştırmak için daha fazla hastaya sahip ve daha uzun takip süreli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Association between genes polymorphisms of XRCC1, ERCC1, ERCC2 , TP53 and survival of Resected Non-Small-Cell Lung Cancer patients evaluation was planned. MATERİALS AND METHODS: 122 patients with resected NSCLC were included in the study. By PCR from DNA derived from peripheral blood of patients with XRCC1, ERCC1, ERCC2 and TP53 gene polymorphism normal, heterozygous and mutant status views. Clinical and treatment data were obtained from the medical records of the patients. RESULTS: The median age of the patients 60 (37-78) years. Median follow-up time was 24.2 months respectively. There was a statistical significance in disease-free survival by stage(HR:4.21, %95 Cİ: 1.61-10.95, p=0.003). ERCC2 gene polymorphism univariate analysis, disease-free survival was longer in patients with the TT minor allele(HR: 0.63, %95 Ci :0.41-0.96, p=0.03). However, according to multivariate analysis, the only significant relationship was found with stage. There was no a significant relationship between other gene polymorphisms and disease-free survival. CONCLUSİON: ERCC2 gene polymorphism in patients with NSCLC operated on the relationship between disease-free survival and overall survival with more patients and longer follow-up to investigate term studies are needed.