Monokoryonik ikiz gebeliklerin perinatal sonuçlarının değerlendirilmesi
Perinatal outcome of monochorionic twin pregnancies
  1. Tez No: 547901
  2. Yazar: ELİF FİDE PİŞİRGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Gereç ve Yöntem: Ocak 2013 ve Aralık 2018 tarihleri arasında Zeynep Kâmil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde takip edilmiş ve doğumu hastanemizde gerçekleşmiş monokoryonik ikiz gebelikler geriye dönük olarak incelenmiştir. Amniyonisiteden bağımsız olarak tüm monokoryonik ikiz gebelikler değerlendirilmiş olup, üçüz veya daha fazla çoğul gebelik olarak başlayıp fetal redüksiyon yapılarak ikiz gebeliğe indirilen gebelikler, monokoryonik olarak ikiz başlayıp fetal kayıp nedeniyle tekiz olarak devam eden ikiz gebelikler, ikiz eşinde kromozomal veya yapısal anomali saptanan gebelikler ve hastanemiz dışında başka bir merkeze sevk edilerek takip, tedavi ve doğumunu başka bir merkezde gerçekleştiren olgular çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışmamıza dahil etme kriterlerine uyan 163 gebelik, 326 fetüs ve yenidoğan retrospektif olarak incelenmiştir. İkizler arası doğum ağırlıkları farkı %20 ve üzerinde olanlar diskordan altında olanlar konkordan olarak tanımlanmıştır. Diskordan ve konkordan gruplar arasında maternal ve perinatal sonuçlar karşılaştırılmıştır. Selektif intrauterin gelişme geriliği (sIUGR) tanısı klinik takipte ikiz eşi EFW'nin 10.persantilin altında olması olarak tanımlanmış olup sIUGR olan ve olmayanlar arasında maternal ve perinatal sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Material and Methods: All patient files of monochorionic twin pregnancies followed-up and make the delivery in Zeynep Kamil Education and Research Hospital between January 2013 - December 2018, reserched retrospectively. All the monochorionic twin pregnancies (monoamniotic and diamniotic included) analyzed; multiple gestations more than two fetuses, the gestations that became twin after multifetal pregnancy reduction, dichorionic twins diagnosed in first trimestr ultrasonography, intauterine fetal demise of one fetus, fetal anomaly in one fetus and MC twins that referred to another hospital for advanced treatment excluded from the study. 163 patients, 326 fetuses and infants included that conveniant in our study criterias. Discordance was defined by twins birth weight difference 20%. Perinatal and maternal outcomes compared in dicordant and concordant groups. Selective fetal growth restriction was determined by using twin-spesific nomogram. Perinatal and maternal outcomes compared in groups which have sIUGR and haven't sIUGR. Results: The mean gestational age at delivery is 34,872,87 in concordant group and 32,63,09 in discordant group that were statistically significant. In discordan group compared with the concordant group, doppler anomalities in umblical artery is higher, umblical cord pH, 1.and 5. Minute APGAR scores are lower, neonatal intensive care unit (NICU) requirement and hospitalized days in NICU are longer.