Ön çapraz bağ yaralanması olan sporcuların izokinetik kuvvet parametrelerinin incelenmesi
Anteri̇or cruciate ligament injury investigation of the athletes isoki̇neti̇c strenght parameters
- Tez No: 376795
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmanın amacı, ACL yaralanması olan sporcuların izokinetik kuvvet parametrelerinin incelenerek, saha antrenmanlarına katılabilecek düzeyde olup olmadıkları araştırılmıştır. Çalışmaya, yaş ortalamaları 24.3 olan, müsabaka ve antrenman sırasında ön çapraz bağ kopması yaşamış 12 faal, beş faal olmayan toplam 17 erkek sporcu katılmıştır. Sporcuların izokinetik testleri ACL ameliyatından dört ay sonra Cybex II marka cihazda yapılmıştır. Her iki bacak için diz fleksör ve ekstantör kas grupları arasındaki kuvvet farkları değerlendirilmiş olup, izokinetik konsantrik/konsantrik (con/con) testi 60 ̊/ sn ve 240 ̊/ sn lik hızlarla ölçülmüştür. % BW'leri 60 ̊/ sn hızda üretilen kuvvet ekstansör kas gruplarında % 250'den, fleksör kas gruplarında da %150'den yukarıda olup olmadıkları incelenmekle birlikte, iki kas grubu arasındaki farkların %10'un altında olup olmadıkları değerlendirmeye alınmıştır. 60 ̊ /sn 'deki % BW değerleri ekstansör grupta 250 ve yukarıda olan sporcuların sayısı 12'dir. 60 ̊ / sn'deki % BW değerleri fleksör grupta 150 ve yukarıda olan sporcu sayısı 12'dir. Ameliyatlı bacak ile ameliyatsız bacak arasındaki kuvvet farkı ; %10 'un altında olan sporcu sayısı altıdır. 17 sporcunun istatiksel değerlendirmede 60 ̊ / sn' deki BW oranlarında anlamlı farklar görülmüştür (P=0,34). Bu veriler SPSS 12.0 programında Mann–Whitney U testi uygulanarak analizler değerlendirmeye alınmıştır. Bu değerlendirmeler sonucunda 10 sporcunun saha antrenmanlarına başlamasının, beş sporcunun iki kas grubu arasında değerler göz önüne alınarak saha antrenmanlarına kontrollü başlamasının ve antrenmanlarda ikili mücadelelerden kaçınması, iki sporcunun da elde edilen sonuçları neticesinde izokinetik antrenmanlar yaparak 6. Ay kontrol testlerinin değerlendirilmesiyle saha antrenmanlarına başlaması gerektiği önerilmiştir. Spora geri dönmeden önce izokinetik kuvvet antrenmanları ve izokinetik kuvvet testlerinin ACL yaralanması geçiren sporcularda rehabilite döneminde mutlaka uygulanması ve takibinin yapılması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, we investigated the athletes with anterior cruciate ligament injury isokinetic strength parameters were checked whether they could participate in field training. The study, mean age 24.3 who, competitions and lived anterior cruciate ligament rupture during training 12 active, a total of 17 male athletes participated in five non-active. The isokinetic testing of athletes four months after ACL surgery is performed in the brand Cybex II device. Every knee flexor strength was evaluated for both legs and ekstant The differences between muscle groups, isokinetic concentric / concentric (con / con) test 60 ̊ / sec and 240 ̊ / sec velocity was measured increments. % BW 60 ̊ / sec force generated at a rate of extensor than 250% in the muscle groups in the flexor muscle groups, but examined whether above 150%, were evaluated whether they are below 10% of the difference between the two muscle groups. These data were analyzed with SPSS 12.0 program evaluation by applying the Mann-Whitney U test. 60 ̊ / sec until the% BW values extensor group is 12 to 250, and the number of athletes above. 60 ̊ / BW% s values in the flexor group of 150 athletes and 12 above. Force difference between the surgical and non-surgical leg legs; 10% of the number of players under six flour. This assessment results in 10 athletes is seen as a suitable starting field training with five athletes two muscle Considering values between groups of field training with controlled start and values in terms of avoiding training in the dual challenges were. By The isokinetic training on the results obtained results it is seen that the two athletes 6 months training course should begin by evaluating the control test. The isokinetic strength training before returning to sports and isokinetic strength testing of ACL injuries in the athlete must be applied to rehabilitate and do the follow-up period, the front is seen.