Emezis şiddetine göre gebelerin beslenme ve sağlık durumlarının değerlendirilmesi
The education of nutrition and health status of the pregnants in accordance to emesis intesnsity
- Tez No: 376796
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma İstanbul'da özel bir hastanede Beslenme Diyet Polikliniği ile Kadın Doğum Polikliniği' ne başvuran 18 – 40 yaş arası 100 gebe kadının bulantı kusma şiddeti ile, beslenme ve sağlık durumları arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Katılımcıların yaş ortalaması 29,66±5,47 yıl'dır. 5-15 gebelik haftasında olan katılımcıların çoğunluğunu (%65) normal ağırlıkta olan bireyler oluşmaktadır. Çalışmaya katılan gebelerin yarısı (%50) üniversite mezunu olmakla birlikte çoğunluğunu da çalışmaktadır (%54).
Özet (Çeviri)
The Education of Nutrition and Health Status of The Pregnants In Accordance to Emesis Intensity This research plaplanned and conducted to state the relation between nausea, vomiting and nutrition and health status of the expectant mother between 18 to 40 years old expectant mother in the nutrition diet polyclinic and Obstetrics and gynecology polyclinic of a private Hospital in Istanbul. The average age of the participants are 29,66+- 5,47 years. Majority of the participants (%65) in the 5-15 pregnancy weeks are in normal weight. Half of the participators (%50) has a college graduate and majority of them (%54) working people.