Serebral palsili çocukların büyüme, gelişme ve beslenme durumunun değerlendirilmesi
Assesment of growth, development and nutri̇ti̇onal status i̇n chi̇ldren wi̇th cerebral palsy
- Tez No: 376797
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAZZEZ GARİPAĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışma, bir grup serebral palsili çocuğun büyüme, gelişme ve beslenme durumumu değerlendirmek amacıyla yapıldı. Bir Kasım 2013-28 Mart 2014 tarihleri arasında yürütülen çalışmanın verileri önceden hazırlanan iki farklı anket formu ile elde edildi. Çalışmaya, Özel Tekirdağ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde tedavisi süren 4-17 yaşları arasında 29 serebral palsili (SP) çocuk (çalışma grubu) ile yaş ve cinsiyetleri aynı 29 sağlıklı çocuk (kontrol grubu) olmak üzere toplam 58 çocuk alındı. Yaş ortalamaları 9,6±4,7 yıl olan çocukların, büyüme-gelişmelerini değerlendirebilmek için ağırlık, boy, triceps, biceps, subskapular deri kıvrım kalınlığı ve üst orta kol çevresi ölçüldü. Ağırlık ve boy z skorları hesaplandı. Çocukların beslenme durumunu değerlendirebilmek için 1 günlük besin tüketimleri kaydedildi. Günlük alınan enerji ve besin ögeleri belirlendi. Önerilerle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to assess the situation of growth, development and nutrition in a group of the children with Cerebral Palsy. The data of the work, carried out between November 1st 2013 and March 28th of 2014, were obtained by two different questionnaires prepared in advance. In the Study were included a total of 58 children, from which 29 children (study group) with cerebral palsy (CP) of the ages between 4-17, whose treatment continue in the private Tekirdag Physical Therapy and Rehabilitation Center and 29 healthy children (control group) of the same ages. For assessment of the growth and development of the Children whose average age was 9.6±4.7 years, were measured their weight, height, triceps, biceps, subscapular skinfold thickness and mid-upper arm circumference. The z scores of the weight and height were calculated. In order to assess the nutritional status of the children, their 1-day food consumption was recorded. The daily energy and nutrients taken by them were determined. And the result was compared with the suggestions.