16 – 19 yaş futbolcuların yoğun aralıklı, yaygın aralıklı ve devamlı yüklenme türü dayanıklılık antrenmanlarında maksimum oksijen kapasitesi (MAXVO2) ile deri altı yağ ölçümlerinin karşılaştırılması
16 - 19 years footballers i̇ntense i̇ntermi̇ttent, common type of intermittent and continuous loading capacity maxi̇mum oxygen i̇n endurance trai̇ni̇ng (MAXVO22) comparison of measurements subcutaneous fat wi̇th
- Tez No: 376798
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FİKRİ ERALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada, 16 – 19 yaş futbolcularda sekiz hafta süreyle haftada üç gün uygulanan devamlı, yaygın aralı ve yoğun aralı antrenmanların;, vücut yağ yüzdesi ve maksimum oksijen tüketimine(MaxVo2) etkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya, 16 – 19 yaş 48 sağlıklı erkek gönüllü olarak katıldı. Çalışmaya katılan gönüllüler Silivri' de faaliyet gösteren Silivri Spor Kulübü, Büyük Kılıçlı Spor Kulübü, Alibey Spor Kulübü ve Alipaşa Spor Kulübünden seçilmiştir. 3 antrenman metodu için 8 kişiden toplam 24 sporcu, kontrol grubu için 8 kişiden oluşan 3 grup oluşturulmuştur. Sporcuların antrenmanlara başlamadan önce kilo, vücut yağ oranı ve maksimum oksijen tüketimi değerleri ölçülmüştür. Antrenmanlardan sonra son ölçümler alınarak aralarındaki farklar SPSS 13.0 marka istatistik programıyla analiz edilmiştir. Sonuç olarak tüm grupların kendi aralarındaki ön ve son ölçüm farklılıkları anlamlı bulunmuştur(p0,05). Ancak kontrol ve denek grupları maksimum oksijen tüketim değerleri arasındaki farklılıklar incelendiğinde ön ölçümler ve son ölçümler arasındaki farklılıklarda yaygın aralı antrenmanlarda anlamlı fark bulunmuştur(p0,05). Sporcuların vücut yağ yüzdelerinde anlamlı fark bulunmamıştır(p>0,05). Bu da, 16 – 19 yaş sporcularda yaygın aralı antrenman metodunun dayanıklılığı geliştirmek açısından önemli olduğunu göstermektedir. Bu tip antrenman metoduna genç futbolcuların antrenmanlarında önem verilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, 16 - 19 years old soccer players performed three days a week for eight weeks continuous, widespread and intense interval training interval;, the percentage of body fat and maximal oxygen consumption (maxVO2values) aimed to compare the effects. Study, 16 - 19 years 48 healthy male volunteers participated as. Volunteers who participated in the study Silivri operating in Silivri Sports Club, Büyük Kılıçlı Sports Club, Sports Club and Alipaşa Alibeyler from Sports Club has been selected. 3 of 8 people for a total of 24 athletes training methods, for the control group was created 3 groups of 8 people. Before beginning training of athletes, weight, body fat percentage and maximal oxygen consumption were measured. The difference between measurements taken after the end of training SPSS 13.0 statistical software were analyzed with the brand. As a result of all the groups pre and post measurement differences between them were significant (p 0.05). However, maximum oxygen consumption values of control and test groups, the differences between the pre-test and final test examined the differences between the significant difference was found in the common interval training (p 0.05). There was no significant difference in body fat percentage of athletes (p> 0.05). This, 16 - 19 age range is common in athletes training methods to improve the durability of the show that is important. This type of training methods in the training of young players must be given.