Basketbol oyun bölgelerine göre oyuncuların bazı fiziksel ve fizyolojik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparasion of physical and physilogial charecteristics of players in terms of game zones in basketball
- Tez No: 376799
- Danışmanlar: PROF. DR. KUT SARPYENER, YRD. DOÇ. DR. İSA SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırmanın amacı, erkek Basketbolcuların, oyun bölgelerine göre bazı fiziksel ve fizyolojik özelliklerinin karşılaştırılmasıdır. Araştırmaya yaş ortalamaları 18.56±2.95, boy ortalamaları 187cm±9.24 ve vücut ağırlık ortalamaları 83.16kg±13.90 olan, Çorlu Belediye Spor Kulübü'nden 14, Olin Edirne Basketbol Kulübünden 12 ve Trakya Üniversitesi Meriç Spor Kulübünden 24 olmak üzere toplam 50 gönüllü erkek Basketbolcu katılmıştır. Oyuncular, oynadıkları mevkilere göre, oyun kurucu(15), forvet(22) ve pivot (n=13)olarak üç gruba ayrılmıştır. Araştırmada Basketbolcuların vücut kompozisyonunu değerlendirmek için üç bölgeden deri altı yağ kalınlıkları alınmış olup yüzde yağ oranının hesaplanmasında Jockson&Pollock formülü ve Siri denklemi kullanılmıştır. Motor özelliklerden kuvveti ölçmek için el-dinamometresi, patlayıcı güç için dikey sıçrama testi, çabukluk için, T-Test ve dayanıklılık (VO2Max) için 20 m mekik koşusu testleri uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS paket programında değerlendirmeye alınmış olup mevkiler arası karşılaştırmalar için Anova test yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare some physical and physiological characteristics of the male Basketball players depending on their positions during the games. The study has been carried out through the voluntary participation of the 50 basketball players from Corlu Municipality Sport Club (14 players), Olin Edirne Basketball Club(12 players) and Meric Sport Club of Trakya University (24 players), whose average of ages is 18.56±2.95, and whose average of height is 187cm±9.24, and whose average of body weight is 83.16kg±13.90. Players have been separated into three groups as point guard (15), forward (22) and pivot (n=13), depending on their positions during the games. The subcutaneous fat thickness has been taken from three regions of the bodies of the players in order to assess the body compositions of the Basketball players under this study; and in respect of calculation of the fat percentage, Jockson&Pollock formula and Siri equation have been used. In respect of the motor characteristics; hand-held dynamometer has been used in order to measure the strength, and the vertical jump test has been performed in order to measure the explosive power, and the T-Test has been performed in order to measure the agility, and the shuttle run of 20 m test has been performed in order to measure the endurance (VO2Max). Any data, obtained as a consequence of this study, has been assessed in accordance with the SPSS packet program, and the ANOVA (Analysis of Variance) test has been performed in respect of the comparisons between the positions.