Kocaeli ilinde çocuklarla çalışan hemşirelerin çocukları sevme durumlarının iletişim becerilerine etkisi
Impact of love of children to the communication skills of nurses work with children in Kocaeli province
- Tez No: 376800
- Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çocuk hemşirelerinin çocukları sevmeleri çocukları daha kolay kabullenmelerine, birlikte vakit geçirirken hoşlanmalarına, onlarla iletişim kurarken daha dikkatli ve özenli davranmalarına neden olmaktadır. Ülkemizde ve Dünyada çocuk hemşirelerinin çocukları sevme durumlarıyla iletişimlerinin önemini değerlendiren çalışmalar kısıtlıdır. Araştırma tanımlayıcı olarak Kocaeli ilinde bulunan özel, devlet ve üniversite hastanelerinin, çocuk hastalıkları kliniklerinde çalışan hemşirelerle gerçekleştirilmiş ve çocukları sevme ile iletişim becerileri arasındaki etkileşimin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Veriler Eylül 2013-Şubat 2014 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Kocaeli'deki hastanelerin çocuk servislerinde çalışan 181 hemşire oluştururken, örnekleme bu hastanelerde çalışan 134 hemşire dahil edilmiştir. Veriler tanımlayıcı bilgi formu, İletişim Becerileri Envanteri ve Barnett Çocuk Sevme Ölçeği'nden oluşan anket formuyla yüz yüze görüşme tekniğiyle elde edilmiştir. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007&PASS (Power Analysis and Sample Size) programı kullanıldı. Veriler Student-T, Oneway Anova, Kruskal Wallis, Mann Whitney U testleri ile Pearson Korelasyon Analizi kullanılarak değerlendirildi. Araştırmaya katılan hemşirelerin İBE'den aldıkları puan ortalaması 159,13±9,79 iken, BÇSÖ'den aldıkları puan ortalaması 82,81±13,00 olarak bulunmuştur. BÇSÖ ile İBE toplam puanları arasındaki pozitif yönlü %38,9 düzeyindeki ilişki istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı bulunmuştur (p=0,001). Hemşirelerin iletişim becerileri ve çocuk sevme puanı ile medeni durum, öğrenim durumu, çocuk sahibi olma, çalışma yılı, çalışma şekli, aylık nöbet sayısı, çocuk servisinde çalışma durumu, çocuk servisinde çalışma süresi arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı (p > 0,05); çocuk sevme puanı ile yaş, mesleği isteyerek yapma, haftalık çalışma saati arasındaki farkın anlamlı olduğu belirlenmiştir (p< 0,05).
Özet (Çeviri)
If children's nurses love kids, this causes that they can easily accept them, enjoy sharing time with them, behave more careful and attentive during their communication with them. Studies performed on assessment of importance that loving kids by children's nurses and its impact on their communication abilities are very limited in our land and abroad. This study aims to assess interaction between loving children and communication skills and performed on nurses working at private, public and university hospitals in Kocaeli Province. Data are collected between September 2013 and February 2014. This research is made with 181 nurses working at Pediatrics Services of Hospitals in Kocaeli, and 134 nurses working at these hospitals are included. Data Descriptive Fact Sheet, Communication Skills Inventory and Barnett Liking of Children Scale are used to face-to-face interviews. For statistical analyses, NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007&PASS (Power Analysis and Sample Size) programs are used. Data are assessed through Student-T, Oneway Anova, Kruskal Wallis, Mann Whitney U tests and Pearson Correlation Analyse. Average score obtained by nurses from IBE was 159,13±9,79, but, average score obtained from BÇSÖ was 82,81±13,00. positive relation between BÇSÖ and İBE total points was in 38,9% , and this relation is found significant relevant in statistical manner (p=0,001). There isn't any statistical significant difference occurred between communication skills of nurses and children liking score and their marital status, educational level, having children, years of employment, type of employment, monthly on call numbers, working status at pediatric service, and working period at pediatrics service (p > 0,05); but difference between children liking score and age, weekly working hours, volunteer work in her profession, is statically significant (p< 0,05).