Deneysel infeksiyöz ve non-infeksiyöz yangı oluşturulmuş ratlarda bazı akut faz proteinleri düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of some acute phase protein levels in rats with experimentally induced infectious and noninfectious inflammation
  1. Tez No: 376824
  2. Yazar: MÜRÜVVET URAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ALKIM ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Patoloji, Biochemistry, Pathology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Akut faz cevap infeksiyöz, immunolojik, neoplastik, travmatik ya da paraziterolarak ortaya çıkan nonspesifik bir reaksiyondur. Akut faz reaksiyonun en önemli özelliği,karaciğerden C-reaktif protein (CRP) , seruloplazmin, fibrinojen, haptoglobin, serumamiloid A ( SAA) gibi akut faz proteinlerinin üretimidir.Bu çalışmada ratlarda deneysel olarak oluşturulmuş farklı yangı modellerinde akutfaz proteinleri düzeyleri araştırılmıştır. Akut noninfeksiyöz yangı modeli oluşturmakamacıyla 0,5 mg/kg dozda turbentin yağı 1. gruptaki ratlara derialtı olarak tek dozuygulanmıştır. İnfeksiyöz yangı modeli için 106 CFU Staph. auresus yine derialtı yolla 2.grupta bulunan 21 hayvana, kontrol grubu olarak aynı sayıda hayvana deraltı serumfizyolojik verilmiştir. Ayrıca çıkış değerleri olarak sağlıklı 7 hayvandan kan örneklerihiçbir uygulama yapmadan toplanmıştır. 1., 4. ve 7. günlerde her gruptan rastgele seçilen 7hayvandan kan örnekleri eter anestezisi altında kalp içi alınmış ve servikal dislokasyon ileötenazi uygulanmıştır. Elde edilen tam kan örneklerinden fibrinojen analizi ve tam kansayımı; serum örneklerinden CRP, haptoglobin, SAA ELISA yöntemi ile seruloplazminanalizi, albümin ve total protein analizleri spektrofotometrik olarak yapılmıştır. Ayrıcaserum protein fraksiyonları da elektroforetik olarak gösterilmiştir.Bu çalışmada haptoglobin, fibrinojen ve seruloplazminin ratlarda akut infeksiyöz venoninfeksiyöz yangılarda günler arası değerlendirme yapıldığında uygulama öncesine göreistatistiki olarak anlamlı düzeyde yükseldiği belirlenmiştir. CRP ve SAA ise uygulamaöncesine göre yükselmiş ancak istatistiki bir önem saptanamamıştır. Ayrıca haptoglobin vefibrinojenin infeksiyöz grupta daha yüksek olduğu da gözlenmiştir.Anahtar Kelimeler; Yangı, infeksiyöz, noninfeksiyöz, akut faz proteinleri, rat.
Özet (Çeviri)
Acute phase reaction is a nonspesific reaction that occurs infectious, immunulogic,neoplastic, traumatic or parasitic causes. Most important features of acute phase reaction isthe production of some acute phase proteins such as CRP, SAA, haptoglobin,ceruloplasmin, fibrinogen in liver.In this study, it was investigated that the levels of acute phase proteins in rats withexperimentally induced different inflammation models. In first groups rats were treatedwith 0,5 mg/kg turbentin oil (single dose, ip) for noninfectious inflammation. Forinfectious inflammation model, 21 rats that were in second group were treated by 106 CFUStaph. auresus (ip). 21 rats in control group were given FTS in same way. Additionally,blood samples were collected to 7 healty animals for 0 days. Days of 1., 4. ve 7., bloodsamples were collected intracardiac way in randomly selected 7 rats under ether anesthesiaand applied othenasia by cervical dislocation. Whole blood samples were used forfibrinogen analyses and blood counting; serum samples were analysed CRP, SAA,haptoglobin in ELISA reader, ceruloplasmin, total protein and albumin analyses weremeasuring by spectrophotometric methods. Serum protein fractions were determined withelectrophoresis.As a result of this study, haptoglobin, fibrinogen and ceruloplasmin levels weresignificantly increased in rats with acute infectious and noninfectious inflammation groupwhen compare between blood samplind days and in day before induction. CRP and SAAlevels were increased but were not determined any statistically significance. There werealso observed that haptoglobin and fibrinogen concentrations were higher in infectious.Key Words; Inflammation, infectious, noninfectious, acute phase proteins