Farklı konsantrasyonlarda hazırlanmış polivinilalkol içeren fluorid bantlarının demineralizasyon üzerindeki etkilerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Evaluation of different concantration polyvinilalcohol types on effect of demineralization
  1. Tez No: 429180
  2. Yazar: MERVE BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET SANDALLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Diş çürüğü karyojenik mikroorganizmaların fermente olabilen karbonhidratları metabolize etmesi sonucu organik asitin, diş sert dokularında meydana getirdiği demineralizasyon sonucu oluşan enfeksiyöz bir hastalık olarak bilinmektedir ve toplumda sıklıkla karşılaşılmaktadır. Diş çürüklerinin önlenmesi ile ilgili araştırmalar son yıllarda çocuk diş hekimliğinde büyük önem kazanmıştır. Diş çürüğünün önlenmesinde kullanılan en yaygın ve başarılı yöntem, fluorid uygulamalarıdır. Fluoridin, minenin çözünürlüğünü azalttığı, bakteriyel enzimleri inhibe ettiği ve remineralizasyonu kolaylaştırdığı bilinmektedir. Fluorid vernileri yaygın olarak kullanılan ve koruyucu etkisi kanıtlanmış bir topikal uygulama yöntemidir. Diş minesinin yüzeyinde lak yapısı sayesinde uzun süre kalarak kontrollü salınım yapmaktadır. Ayrıca uygulanmasının kolay ve uygulama süresinin kısa olması, tatlarının kabul edilebilir olması gibi nedenlerle fluorid vernileri çocuk hastalar için koruyucu tedavi olarak hekimler tarafından tercih edilmektedir. İlaçların uzun dönemde kontrollü salınım yapabilmeleri için formüllerine taşıyıcı olarak çeşitli polimerler eklenmektedir. Poli-vinil-alkol son zamanlarda tıbbın birçok alanında kullanılan, fiziksel özellikleri oldukça iyi, doku ve materyallere yüksek tutunma özelliğine sahip, yarı kristalin, kimyasal ve termal stabilitesi iyi, suda çözünür, toksik olmayan, biyouyumlu, taşıyıcı bir polimerdir. Bu çalışmanın amacı deneysel olarak hazırlanmış, farklı konsantrasyonlarda poli-vinil-alkol (PVA) içeren fluorid bantlarının diş minesinin demineralizasyonunu önleyebilmedeki etkilerinin, iv vitro koşullarda %5'lik bir fluorid verni ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Bu amaçla ilk olarak, çekilmiş sığır dişlerinden 60 adet 3×3 mm'lik mine yüzeyi örneği hazırlanmış ve başlangıç yüzey mikrosertlik değerleri (VSN) hesaplanmıştır. %5 iv NaF içeren ve farklı konsantrasyonlarda (%8, %10, %12) hazırlanan PVA bantları örnek yüzeylerine uygulanmıştır. Örnekler 2 saat demineralizasyon, 22 saat remineralizasyon olacak şekilde pH döngüsüne maruz bırakılmıştır. Her grupta pH döngüsü sonrası VSN değerlerine göre yüzey mikrosertlik kaybı yüzdesi (%YMK) hesaplanmıştır. İstatistiksel analizler verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların (ortalama, standart sapma) yanı sıra gruplar arası karşılaştırmalarda tek yönlü varyans analizi, alt grup karşılaştırmalarında Tukey çoklu karşılaştırma testi, başlangıç ve uygulama sonrası değerlerin karşılaştırmasında eşlendirilmiş t testi kullanılmıştır. Kontrol ve deney gruplarında pH döngüsü sonrası yüzey VSN değerlerinin başlangıç değerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük olduğu belirlenmiştir (p0,05).Tüm gruplarda elde edilen YMK(%) değerleri arasındaki farkın da istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, farklı konsantrasyonlarda PVA içeren fluorid bantlarının minenin demineralizasyonunu önlemede etkili olduğu belirlenmiştir. Koruyucu diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılan Duraphat® verni ile F-PVA bantlarının, demineralizasyonu önleyici etkileri karşılaştırılabilir düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Dental caries is an infection, bacterial in origin, that causes demineralization and destruction of dental hard tissues. It is a result of the production of acid by bacterial fermentation of food debris accumulated on the tooth surface. In recent years prevention of dental caries has become a very important issue in pediatric dentistry. The most common and successful methods used in the prevention of dental caries are fluoride applications. The mechanisms of action of fluoride are well established; decreasing the solubility of enamel, inhibiting bacterial enzymes and inhibiting formation of acids and enhancing remineralization. Varnishes are the vehicles most frequently used for topical fluoride applications with evidence on effectiveness in prevention of dental caries. Because of the lacqure form, varnishes can bond relatively long time on the surface of enamel and ensure controlled release of fluoride. Also the easy and short lasting application, acceptable taste make fluoride varnishes a favourable method in pediatric patients. Drugs can be formulated for long-term controlled release when polymers are added to the various carriers. PVA is a water soluble, non-toxic, biocompatible polymer, recently used in a variety of fields in medicine, because of its high physical properties, excellent adhesion to tissues and materials beside good chemical and thermal stability. The aim of the present study was to evaluate the effect of fluoride tapes prepared using different concentrations of PVA on inhibiting demineralization of bovine enamel in comparison with a %5 fluoride varnish in vitro. Sixty enamel specimens (3*3mm) were prepared from extracted bovine incisors. Samples with surface microhardness ranging from 340-380 Vickers Hardness Number (VHN) were pooled and randomly assigned to five groups: control group, F-varnish group, 8%, 10%, 12% F-PVA groups. After applications of agents in each group the vi pH-cycling was processed. Then VHN was measured and the percentage loss of surface microhardness (SML%) was calculated.