Kamu hastaneleri birliği ve hastanelerinde kurumsallaşmanın incelenmesi
The investigation of instutionalization in the association of public hospitals and hospitals
  1. Tez No: 376854
  2. Yazar: HAKAN DİREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR YARAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
Kurumsallaşma; işletmeleri kalıcı olmaya taşıyan bir yoldur. Hızla değişen dünyamızda, başarıya ulaşabilmek için; değişimleri önceden fark ederek bu değişime ayak uydurabilmek, rekabet edebilmek, çevresi, çalışanları ve müşterileri ile uyumlu olmak gerekir. Kurumsallaşmanın önemi son yıllarda artmış, tüm işletmeler; sağlıklı bir yeniden yapılanım ve kurumsal kimlik kazanımına yönlenmiştir. Kamu Hastane Birlikleri; Kamu Hastanelerini bir çatı altında toplayan yeni yapılanmadır. 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname sağlık sektörümüzde, kamunun sağlık yapılanmasında önemli değişikliklere yol açmıştır. Yasayı, devlet eliyle verilen sağlık hizmetlerini yeniden örgütleyen devletten yine devlete olan bir desantralizasyon olarak görmek gerekir. Kamu, hastane işletmeciliğini, Kamu Hastaneleri Kurumu gözetiminde Kamu Hastane Birliklerine devretmiş, yönetim şeklini ise kadrolu çalışma yerine, sözleşmelere dayalı çalışmaya taşımıştır. Bu yönetim ve yönetici şekli; kamu için yenidir. Bu nedenlerle Kamu Hastanelerinin kalıcı olabilmesi için kurumsal yapıları ve bu yapılanmayı yürütecek olan yöneticilerin kurumsallaşmaya bakışı önem kazanmaktadır. Bu çalışma ile yeni kurulmuş olan Kamu Hastane Birliklerinin kurumsallaşma düzeyleri araştırılmış, kurumsallaşma çabaları incelenmiştir. Ayrıca kurumsallaşmada son derece önemli olan yönetim kadrolarının kurumsallaşmaya bakışı incelenmiş, yöneticilerin kurumsallaşma üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu çalışma tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırmanın evreni; birlik ve hastanelerde sözleşme imzalamış olan 4445 yöneticidir. Araştırmaya gönüllü olarak katılan kişi sayısı 354 tür. Bu kişilere anket uygulaması yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda; yöneticilerin kurumsallaşma yaklaşımlarının kararsızlık yönünde olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen bazı sonuçların özel sağlık sektörü ile de kıyaslanmasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Institutinalization; is a path to help enterprises become permanent. In a rapidly changing world, in order to succeed, the ability to recognize and adapt to change, to compete, to keep up with the technology, compatibility with the environment, staff and client, is necessary. The importance of institutinalization has increased in the recent years, directing all enterprices regardless of being either public or private to a healthy restructuring and obtaing corparate identity. The associations of public hospitals; are restructuring organizations gathering public hospitals under one roof. There has been a series of radical changes in the structuring of our national health sector with the law number 663. This law has reorganized the health services provided by the government. This situation must be percieved as decentralization from the state to the state again. The state has passed over the hospital management, to the Association of Public Hospitals, under the supervision of Institution of Public Hospitals, also changing the organization of management to contract based recruitment instead of classical permament staff recruitment in the frame of autonomy. This form of director and management style is a new experience for the state. For these reasons; in order for the public hospitals to be permament, the coorparate structure of public hospitals and the aproach of administrators to institutinalization leading the restructuring has gained importance. So, as things stand; institutionalization efforts in the public sector and the approach of the management staff to this institutionalization is being important, with this study the research has been done for level of instutitunalization which is for new developed Union of Public Hospitals and institutionalization efforts has been examined , on the other hand, management team's overwiew for the instutitunalization which is extremely important has been examined also the managenet team's effects on the institutionalization has been researched. This research was carried out in public hospitals and hospital associations. The purposes of the this research are those; to examine institutionalization in associations and hospitals. approach to the determination of the institutionalization of management staff and managers' approaches how it affects institutionalization. This study is a descriptive research. The research population are 4,445 personnel that have signed contracts in public hospitals and hospital associations, participation in research is voluntary. A total of 354 voluntered people were in the study. these people were surveyed. As a result, approachs of managers to institutionallation has been determined that the direction is instability. The results obtained in this study has been compared to the private health sector.