Sağlık çalışanlarında örgütsel sinizm düzeyinin belirlenmesi
Determination of organizational cynicism levels of health care workers
- Tez No: 376856
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SELMA SÖYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma sağlık çalışanlarının örgütsel sinizm düzeylerini belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Örgütsel sinizm kavramı bilişsel, duyuşsal ve davranışsal olmak üzere üç alt boyutta değerlendirilmektedir. Çalışma temelde örgütsel sinizm alt boyutları ve yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, toplam çalışma süreleri, meslek grubu ve gelir seviyeleri gibi demografik özellikler arasındaki ilişkilerle ilgili sorulara karşılık vermeyi amaçlamaktadır. Ülkemizdeki araştırmalar incelendiğinde sinizm ile ilgili sağlık sektöründe ve diğer sektörlerde çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Ancak kamu alanında görev yapan sağlık çalışanları ile ilgili örgütsel sinizm araştırmasına ve yüksek lisans tezine ait tez çalışmasına ülkemizde rastlanmamıştır. Bu nedenle bu çalışmada kamudaki sağlık çalışanlarının örgütsel sinizm düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Sağlık çalışanlarının örgütsel sinizm düzeyleri ile ilgili verdikleri cevapların ortalamaları 2,86'dır. Örgütsel sinizmin alt boyutları açısından değerlendirildiğinde bilişsel alt boyut puan ortalaması 3,21 duyuşsal alt boyut puan ortalaması 2,68 davranışsal alt boyut puan ortalaması 2,67 olarak saptanmıştır. Rakamlar incelendiğinde davranışsal alt boyutun en yüksek ortalamaya sahip olduğu görülmektedir. Bu durum çalışanların kurum içi şikayetlerini ve kurumsal bilgilerini kurum dışındaki çevreleriyle ve arkadaşlarıyla sıkça tartıştığı sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
“Determination of Organizational Cynicism Levels of Health Care Workers”The aim of this work is to specify the levels of organizational cynicism health workers. Organizational cynicism concept is evaluated in three sub-branches and these are cognitive, affective, and behavioral. The main objective of the work is to answer the questions about the relationship of demographic characteristics like sub-branches of cynicism and age, marital status, education level, total working hours, occupational groups and income levels. As works in our country are analyzed, there have been studies about cynicism in health and other sectors. But there were no master's thesis or organizational cynicism researches found about the public health professionals. This is why the aim was chosen as to specify the levels of organizational cynicism of public health professionals. The average of the answers of the health workers to the questions about cynicism levels are 2.86. As organizational cynicism is evaluated according to the sub-branches, cognitive subscale average score is 3.2, affective subscale average score is 2.68 and behavioral subscale average score is counted as 2.67. As the results are analyzed, it is seen that the behavioral subscale has the highest average. This shows that the workers are often criticizing the internal complaints and organizational information with their friends out of the organization.