Bursa ilinde sanayiden sayılan işletmelerde ilkyardım eğitimi alacak personelin niteliklerinin belirlenmesi
Deemed to be industrial in Bursa claims in business first aid training personnel selection of objectives
  1. Tez No: 376857
  2. Yazar: RIDVAN DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma Sağlık Bakanlığı'nın ilkyardım yönetmeliği gereği Bursa ilinde sanayiden sayılan işletmelerde ilkyardım eğitimi alacak olan personelin seçiminde hangi ölçütlerin kullanıldığı, nelere dikkat edildiği ve kimlerin seçilebileceğini ortaya çıkarmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma Bilgemed İlkyardım Eğitim Merkezine başvuran kişiler üzerinde 01.06.2013 ile 31.12.2013 tarihler arasında gerçekleştirilmiştir. Örneklem hacmi olarak bu tarihler arasında eğitim için başvuran tüm çalışanlar örnekleme dahil olmuştur. Toplam 298 kişiye ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan anket formları kullanılmıştır. Anket, 5 adet demografik özelliklerin belirlenmesine yönelik, 17 adet ilkyardım bilgilerinin doğruluğunun ya da bilinirliğinin sorgulandığı güvenilirlik soruları ve 34 adet örgüt içi ilkyardım eğitimi verilecek personel seçiminin gerekliliğinin sorgulandığı toplam 57 soruyu içermektedir. Bu soruların cevapları rakamsal olarak elde edilip SPSS 15.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin doğruluğunun sorgulanması için güvenilirlik ve geçerlilik testleri, ilkyardım eğitimini almasını istediği personelin seçiminin doğru olup , olmadığı ile ilgili ki-kare (değerlerin % değişimleri) ve her bir gruba ait tanımlayıcı istatistiklerin oluşturduğu farklılıkları anlamak için tek yönlü anova testleri uygulanmıştır. Çalışma grubunun demografik özellikleri ile ilkyardım bilgi düzeyi arasında yapılan analizler (Kruskal-Wallis H testi, Mann - Whitney U testi) sonucunda anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research, the Ministry of Health first aid regulations required in Bursa deemed to be industrial enterprises first aid training, which will staff the choice of which criteria are used, pay attention to what has been and who can be selected in order to uncover was carried out. First Aid Training Center Bilgemed applied to research on people who have been held between the dates 01.06.2013 and 31.12.2013. As the sample size of this date, all employees who applied for education has been included in the sample. A total of 298 people were reached. The data collection tool was used a questionnaire prepared by the researcher. Polls, 5 demographic characteristics for determining, 17 first aid knowledge of the accuracy or awareness questioned the reliability questions and 34 units within the organization first aid training will be given the selection of staff requirements is questioned a total of 57 questions included. The answers to these questions numerically obtained and SPSS 15.0 package program was used. Accuracy of the data to question the reliability and validity testing, first aid training should take the personnel selection is correct, is not related to the chi-square (values% change) and each belongs to a group descriptive statistics created by differences to understand the one-way ANOVA tests were applied. The demographic characteristics of the study group with knowledge of first aid in the analysis (Kruskal-Wallis H test, Mann - Whitney U test) as a result there is a significant difference was observed (p> 0.05). First aid training should receive the selection of personnel to be used in personal qualities decisive statements, participants Age, Gender, Education, Casis the time, and the last 10 years of employment the number of institutions compared with the result of significant differences was found.