Gelişimsel kalça displazisinde göz yaşı figürünün oluşumu ve şeklinin tedavi sonucu ile ilişkisi
Relation between formation and the shape of teardrop figure and treatment outcome of developmental dysplasia of the hip
  1. Tez No: 376919
  2. Yazar: YUNUS ÇATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Gözyaşı figürü, femuro-asetabular ilişkinin bozulduğu birçok hastalıktan etkilenmekte ve şekli değişmektedir. Bu çalışmada gelişimsel kalça displazisi nedeniyle tedavi edilen hastalarda, gözyaşı figürünün gelişimi ve şekli ile tedavi sonuçları arasındaki ilişki incelendi. Materyal ve Metod: GKD nedeniyle 1999-2012 yılları arasında cerrahi tedavilerinde pelvik osteotomi yapılmış olan, yaşları 24 ay ve üstündeki, takip süresi en az 2 yıl olan 79 hastanın 105 kalçası çalışmaya dahil edildi. Hastaların A-P pelvis radyografilerindeki gözyaşı figürü Kahle ve ark. subjektif değerlendirme yöntemiyle incelendi (54). Klinik ve radyolojik değerlendirme modifiye trevor skorlamasına göre yapıldı. Gözyaşı figürünün şekli ile klinik sonuçlar arasındaki ilişki değerlendirildi. Bulgular: Tedavi sonrası 105 kalçanın asetabular gözyaşı figürü izlendi. 60 kalçada Dar U, 35 kalçada geniş U, 8 kalçada V şeklinde ve 2 kalçada ise inkomplet şekilde gözyaşı figürleri izlendi. Modifiye Trevor Skorlama sistemine göre gözyaşı figürü tiplerinden Dar U şeklinde olanların 19, Geniş U olanlar 18.34, İnkomplet olanlar 18.50, V şeklinde olanlarda ise 14 ortalama skor saptandı. V şeklinde asetabular gözyaşı figürlü kalçalar tedavi yaşları 5 yaş ve üstünde olan hastaların içinden tespit edildi. Sonuç: Postop gözyaşı figürünün şekli kalçanın klinik durumu hakkında bilgi verir. Dar U, Geniş U şeklindeki gözyaşı figürlü hastaların, V gözyaşı figürlü hastalara göre klinik ve radyolojik olarak daha iyi olacağını gösterir. Ayrıca V gözyaşı figürlü kalçaların tamamı 5 yaş ve üstündeki hastalar içinden tespit edildi. Bu veri geç tedavi edilen hastaların sonuçlarının daha kötü olacağı düşüncesini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Teardrop figure is affected by many diseases that femoro-acetabular relation is corrupted and its shape changes. In this study, relation between the development and the shape of teardrop figure and the treatment results of developmental dysplasia of the hip (DDH) patients were analyzed. Material and Method: 105 hips of 79 patients who have had pelvic osteotomy in their surgical treatment of DDH between years 1999-2012,with ages 24 months and over, at least 2 years of follow up period, are included in the study. Teardrop figure has been examined in AP pelvis radiographies using Kahle et all.'s subjective evaluation method (54). Clinical and radiological evaluation is made according to Modified Trevor Scoring. The relation between teardrop figure shape and clinical results is evaluated. Evidence: After the treatment acetabular teardrop figure of 105 hips has been observed. Teardrop figure shave been observed in 60 hips as narrow U, in 35 hips as wide U, in 8 hips as V shaped and in 2 hips as incomplet eshape. According to Modified Trevor Scroing system teardrop shape types average score is established 19 in narrow U shaped, 18.34 in wide U shaped, 18.50 in incomplete shape, 14 in V shaped. The patients with V shaped acetabular teardrop figure hips are determined from patients of treatment ages were 5 and over. Result: The post operative teardrop figure shape provides in formation about hip's clinical condition. It shows that the patients with narrow U shaped and wide U shaped teardrop figure are clinically and radiologically beter than the patients with V shaped teardrop figure. Also all the patients with V shaped teardrop figure hips are determined from patients of treatment ages were 5 and over. This data supports the idea that late treated patients results will be worse.