Gelişimsel kalça displazili hastaların ön-arka pelvis radyografilerinde ölçülen parametrelerin güvenilirliği
The Reliability of radiographical parameters measured in the anterio-posterior pelvis radiographs of the patients with developmental hip dysplasia
  1. Tez No: 91256
  2. Yazar: LEVENT TAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEREF AKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu çalışmada, gelişimsel kalça displazisinde en sık kullanılan radyolojik parametrelerin güvenilirliğini araştırmak amacı ile kliniğimizde tedavi görmüş 15 hastanın 30 kalçası ön-arka pelvis radyografileri üzerinde değerlendirildi. Bu parametreler asetabular indeks, merkez kenar açısı, c/b oram, Sharp açısı ve göz yaşı şekli değerlendirmesi olarak belirlendi. Ölçümler ayrı ayrı iki çalışmacı tarafından değişik zamanlarda ikişer kez yapıldı. Her bir çalışmacının ölçüm sonuçlan kendi aralarında değerlendirildi. İki çalışmacının ölçüm sonuçlan çalışmacılar arasında değerlendirildi. Seri ölçümlerde 5 parametrenin değerlendirilmesinde; asetabular indeks ve c/b oram ölçümlerinin çalışmacılar arası ve çalışmacı içi değerlendirmelerde güvenilir olduğu, merkez kenar açısı, Sharp açısı ve göz yaşı şekli değerlendirmelerinin çalışmacı içi güvenilir ancak çalışmacılar arası güvenilir olmadığı sonucuna varılmıştır. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE RELIABILITY OF RADIOGRAPHICAL PARAMETERS MEASURED IN THE ANTEROPOSTERIOR PELVIS RADIOGRAPHS OF THE PATIENTS WITH DEVELOPMENTAL HIP DYSPLASIA In order to evaluate the reliability of the radiological parameters, we reviewed the antero-posterior pelvic radiographs of the 30 hips of 15 patients with developmental hip dysplasia retrospectively. Following parameters were used in the evaluation: Acetabular index, center-edge angle, c/b ratio, tear drop figure, and Sharp angle. Each of two authors measured the parameters twice on separate two days. Statistical assesments of the intraobserver, and interobserver reliability were performed. The measurements of acetabular index and c/b ratio were reliable. Whereas, center- edge angle, tear drop figure, and Sharp angle evaluations were reliable in the intraobserver comparisons but not in the interobserver comparisons. 46