01.01.2008- 31.03.2011 tarihleri arasında kliniğimizde yapılan servikal pap smear sonuçlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 376968
  2. Yazar: MERAL TUĞBA ÇİMŞİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZLI DEMİRTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kliniğimizde uygulanan sitolojik tarama kapsamında, 01/01/2008 ile 31/03/2011 tarihleri arasında smear alınan 5051 hastanın sonuçları retrospektif olarak incelenerek geleceğe dönük yeni stratejiler ve prosedürler planlanmasının sağlanması amaçlanmaktadır.Anormal pap smearli hastaların değerlendirilmesi ve takibi özellikle düşük dereceli lezyonlarda tartışma konusudur.Sonuç olarak %45 normal, %41 inflamasyon, %10 atrofi, %3 yetersiz, %1 ascus, %0,1 lsıl, %0,1 hgsıl, %0,1 asc-h ,%0,1 malign % 0,1 agus olarak tespit edilmiştir. Bu hastaların yaş ortalaması 39 olarak hesaplanmıştır. Hastaların normal, inflamasyon ve atrofi çıkanlar bir grupta toplanarak Grup1, diğerleri ise tek bir grupta toplanarak Grup2 olarak gruplandırıldı. Grup 1 ve Grup2 arasında yaş,parite ve menapoz durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. (p=0,001). Grup 1 ve Grup 2 arasında gravida sayısı ile karşılaştırıldığında anlamlı fark bulunmamıştır. (p=0,059)
Özet (Çeviri)
Within the cytological screeneing that performing in our clinic, by the way of retrospectively eximining 5051 patient recieved between 01/01/2008 and 31/03/2011, prospectively new strategy and procedures planning is intended.Abnormal pap smear resulted patients assesment and follow up at low grade lesions is point at issue.Consequently, results are %45 normal, %41 inflammation, %10 atrophy, %3 deficient, %1 ascus, %0,1 lsıl, %0,1 hgsıl, %0,1 asc-h ,%0,1 malign % 0,1 agus. Patients mean age is calculated as 39. Normal, inflammation and atrophy resulted patients are grouped and named as Group1, the others are grouped and named as Group2. Between Group1 ve Group2 there was statistically significant difference according to age, parity and menoupousal condition (p:0.001). There was not a statistically significant difference between Group1 and Group2 according to gravid number (p:0.059).