Düşük D vitamini düzeyinin gestasyonel diabetes mellitus gelişimindeki rolü
The role of low vi̇tami̇n D levels i̇n the development of gestati̇onal di̇abetes melli̇tus
  1. Tez No: 376985
  2. Yazar: HARUN AYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAFAK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Gestasyonel diabetes mellitus (GDM) ilk defa gebelikte ortaya çıkan veya gebelikte saptanan anne ve bebekte çeşitli sorunlara yol açabilen anormal glukoz intoleransı olarak tanımlanmaktadır. GDM klinik açıdan anne ve bebekte kalıcı komplikasyonlar oluşturabilmektedir. D vitamini düşüklüğünün GDM gelişimindeki rolü olduğu gösterilmektedir. D vitamini 1.25 dihidroksivitamin D (1.25(OH)D) pankreatik beta hücrelerinde D vitamini reseptörüne bağlanarak beta hücresinin fonksiyonlarını ve sekresyon kapasitesini artırıp ayrıca insülin reseptör yapımını uyararak kas ve yağ dokusunda insülin duyarlılığını arttırarak GDM gelişimini etkilediği gösterilmiştir. Bu çalışmada gebelikte düşük D Vitamini düzeyinin GDM gelişimindeki etkisini değerlendirmek amacıyla gebelik öncesinde glukoz toleransı ve kronik hastalığı olmayan 24-28 haftalık 57 GDM, kontrol grubu olarakta 52 normal gebe klinik ve laboratuar olarak değerlendirildi. Hasta (GDM) ve kontrol (normal gebe) grubunun Vitamin D, glikozile hemoglobin (HBA1c), kalsiyum (Ca), glukoz, postprandiyal glukoz (PPG) seviyeleri ölçüldü. Yaş, boy, vücut ağırlıkları kaydedildi ve Vücut kitle indexi(VKİ) hesaplandı. Geçirilmiş GDM, iri bebek doğurma öyküsü, 1.derece yakınlarında diabetes mellitus (DM)- geçirilmiş (GDM) öyküsü, hipertansiyon (HT) öyküsü ve vücutta ağrı olup olmadığı sorgulandı.
Özet (Çeviri)
Gestational diabetes mellitus (GDM) is defined as abnormal glucose intolerance which can occur during pregnancy for the first time and can lead to various problems for the mother and the baby. GDM can produce permanent complications in mothers and babies clinically. Low vitamin D level is detected for the development of GDM. Vitamin D, 1.25-dihydroxy vitamin D (1.25 (OH) D) bind vitamin D receptors in pancreatic beta cells and increase functions and secretion capacity of beta cells,and also stimulates insulin receptor production and so affect GDM development via increasing insulin sensitivity in muscle and adipose tissue. In this study, 57 patients of gestational diabetes mellitus (GDM) and 52 normal pregnant women who were in 24-28 gestational week and did not have glucose intolerance prior to pregnancy and have no chronical disease , were evaluated clinically and according to their laboratory values and tha aim is to evaluate GDM development effect of low vitamin D level. Vitamin D, glycosylated hemoglobin (HbA1c), calcium (Ca), glucose, postprandial glucose (PPG) levels of GDM group amd control group were measured.. Age and body mass index (BMI) was calculated. GDM , heavy weight baby birth, GDM-DM in 1st degree relatives, Hypertension histories and pain exşstence in the body was questioned.