Kubitus varus deformitesinin tedavisinde dome osteotomi
Dome osteotomy at the treatment of cubitus varus deformity
  1. Tez No: 377000
  2. Yazar: KÜRŞAD AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA BOSTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kubitus varus deformitesinin tedavisinde lateral kapalı kama, medial açık kama,step-cut, bilgisayar yardımlı 3 boyutlu, pentalateral osteotomi gibi yöntemlerkullanılabilmektedir. Bu deformitenin cerrahi endikasyonları arasında geç ulnar sinirfelci, triseps snapping, posterolateral instabilite ve kozmetik görüntü sayılabir. İşlevselkomplikasyonların, deformitenin görülmesinden 20-30 yıl sonra rastlanabileceği de gözönünde bulundurulduğunda deformitenin erken dönemde düzeltilmesinin faydalıolabileceği düşünülmüştür. Hasta veya ebeveynlerin kozmetik kaygıları göz önünealındığında lateral kapalı kama, step-cut gibi medial korteksi intakt bırakanosteotomilerin dirsek lateralinde çıkıntı oluşturabilme ihtimalinden dolayı farklıosteotomi teknikleri kullanılmaya başlanmıştır. Dome osteotomisi humerus-dirsek-elbileği açısı ile beraber lateral prominens indeksi de restore ederek `'Lazy S'' denilendirsek lateralindeki çıkıntının oluşmasına engel olabilmektedir.Kliniğimizde Ekim 2008-Ağustos 2011 tarihleri arasında kubitus varus tanısı iledome osteotomi kullanılarak tedavi edilen 10 (6 erkek, 4 kadın) hastanın 10 dirseğiretrospektif olarak değerlendirilmiştir.Hastaların, ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası humerus-dirsek-el bileği açısı,lateral prominens indeks, Mayo dirsek skorları incelenmiştir. Ameliyat öncesi humerusdirsek-el bileği açısı ortalama 14,7±6,06 derece varusta idi. Humerus-dirsek-el bileğiaçısında ortalama 25±6,33 derecelik düzeltme yapıldı. Ameliyat sonrası dönemdehumerus-dirsek-el bileği açısı ortalama 10,1±5,77 derece valgusta idi. Ameliyat öncesive ameliyat sonrası arasında istatistiksel anlamlı farklar tespit edildi (p=0,005). Lateralprominens index ameliyat öncesi dönemde ortalama -1,73±19,86 idi. Ameliyat sonrasıLateral prominens index ise ortalama -11,64±15,61 olarak hesaplandı. Mayo dirsekskoru ameliyat öncesinde ortalama 73,00±23,48 idi. Ameliyat sonrası Mayo dirsekskoru ortalama 98,00±6,33 idi. Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası arasında istatistikselanlamlı farklar tespit edildi (p=0,012). Barret memnuniyet skoruna göre hastalar veyaebeveynleri ameliyat olan kolun çarpık görünmediğini, dirsek yanında çıkıntınınbulunmadığını, ameliyat izinin rahatsızlık verici olmadığını bildirdiler. Sonuçtanmemnun olan hasta ve ebeveynler aynı durumda tekrar ameliyat olmayı kabul ettiler.Hastaların hiçbirinde `'Lazy S'' deformitesi gözlenmedi.vSonuç olarak kubitus varus deformitesinin tedavisinde dome osteotomisininetkili, güvenli ve kozmetik olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTLateral closed wedge, medial open wedge, step-cut, three-Dimensional andpentalateral osteotomies can be used for the treatment of cubitus varus deformity. Theindications for surgery includes; tardy ulnar palsy, triceps snapping, posterolateralinstability and cosmesis. Since the functional complications are seen 20-30 after theonset of deformity, early correction of the deformity is thought to be useful. Given thepatient or the parents cosmetic concerns, arrising from the protrution at the elbow aftethe osteotomies which left medial cortex intact such as lateral closed wedge or step-cut.New techniques have began to be used. Dome osteotomy can prevent the formation ofthe protrution at the lateral part of the elbow so called `?Lazy S?? deformity by restoringthe humerus-elbow-wrist angle and lateral condylar promnens index.10 Elbows of 10 patients? (6 males, 4 females) with cubitus varus deformitiestreated by dome osteotomy between October 2008 and August 2011 were evaluatedretrospectively.Preoperative and postoperative humerus-elbow-wrist angle, lateral prominensindex and Mayo elbow scores had been examinated. The mean preoperative humeruselbow-wrist angle was 14,7±6,06 degree varus. The avarage correction value ofhumerus-elbow-wrist angle was 25±6,33 degree. The mean postoperative humeruselbow-wrist angle was 10,1±5,77 degree valgus. There was statistically significantdifference between preoperative and postoperative humerus-elbow-wrist angle(p=0,005). The mean preoperative lateral prominens index was -1,73±19,86. The meanpostoperative lateral prominens index have noted as -11,64±15,61. The meanpreoperative Mayo elbow score was 73,00±23,48. The mean postoperative Mayo elbowscore was 98,00±6,33. There was statistically significant difference betweenpreoperative and postoperative Mayo elbow score (0.012). According to Barretsatisfaction criterias; the patients or their parents emphasized that the elbow does notseem crooked, there is not any protrusio at the lateral part of the elbow and they don?tnotice the scar. The patients and the parents stated that they would accept to havesurgery again in such deformity without any doubt. None of patients complained of`?Lazy S?? deformity.In conclusion, dome osteotomy seem to be effective, safe and cosmetic for thetreatment of cubitus varus deformity.