Diyabetli hastalarda postural denge ve düşme riskinin değerlendirilmesi
The assesment of postural stabi̇li̇ty and fall ri̇sk i̇n di̇abeti̇c pati̇ents
  1. Tez No: 376998
  2. Yazar: HURİYE TOPRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET İNANIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Diyabetik nöropati, diyabetik bir hastada ortaya çıkan ve başka herhangi bir nedene bağlanamayan periferik sinir sistemi semptom ve bulguları olarak tanımlanır. Bu çalışmada diyabetik nöropatinin postural stabilite ve düşme riskine etkisi ile EMG arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 117 hasta dahil edildi. Etik kurul onayı ve bilgilendirilmiş olur formu alındıktan sonra Mart-Aralık 2012 tarihleri arasında diyabetik nöropatili olan 117 hasta çalışmaya dahil edildi Tüm olgular polinöropati (PNP) açısından elektronöromiyografi (EMG), denge ve düşme riski açısından ise Biodex Denge Sistemi ile değerlendirildi. Olgular EMG' de PNP saptanan (Grup 1, n=62) ve saptanmayan (Grup 2, n=55) olarak ikiye ayrıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAim: Diabetic neuropathy is defined as peripheral nervous system signs and symptoms of a patient with diabetes mellitus and not releated any other causes. The aims of the present study were to determine the effect of diabetic neuropathy on postural stability, fall risk and EMG.Materials and Method: A total of 117 patients were included. After the approval of the local ethics committee and informed consent, 117 diabetic polyneuropathy patients were recruited for the study between March-December 2012. All cases were evaluated using electroneuromyography (EMG) for polyneuropathy (PNP) and using Biodex Balance System for balance and fall risk. The cases were divided into two groups as PNP detected (Group 1, n=62) and non-detected (Group 2, n=55).