İnfrainguinal femoropopliteal bypasslarda safen ven grefti ile propaten greft açıklık oranlarının retrospektif olarak karşılaştırılması
  1. Tez No: 377102
  2. Yazar: NİLÜFER BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN İRİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Alt ekstremite tıkayıcı arter hastalıklarında uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de femoropopliteal bypassdır. Bypass için kullanılan greftlerin stenoz veya oklüzyonları, sıklıkla extremite canlılığını tehdit eden iskemiyle sonuçlanır. Bu nedenle patensi için greft seçimi oldukça önemlidir. Biz çalışmamızda, şimdiye kadar en çok tercih edilen otolog safen ven ve heparinin ileri teknoloji ile bağlı olduğu propaten greft ile yapılan infrainguinal femoropopliteal bypassları retrospektif olarak inceledik ve 2 yıllık greft açık kalım oranlarının istatiksel olarak benzer olduğunu saptadık. 27 vakada safen greft 27 vakada propaten greft kullanılmış olan çalışmada 2 yılın sonunda hem kadın/erkek, hem de 60 yaş üstü/altı greft açıklık oranlarında istatiksel anlamda fark tespit edilmedi. Araştırmanın sonucunda femoropopliteal bypass operasyonlarında safen venin kullanılamadığı durumlarda özellikle diz üstü yaklaşımlarda protez greft amaçlı öncellikli olarak propaten greftlerin tercih edilebileceğini ve en az safen greft kadar başarılı olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
One of the choice of treatment in lower extremity arterial occlusive disease is the femoropopliteal bypass. Stenosis or occlusion of the grafts used for bypass often results in ischemia threatening the vitality of extremity. Therefore, the choice of graft is very important for patency. We retrospectively reviewed the infrainguinal femoropopliteal bypasses made with most preferably autologous saphenous vein have been most preferred until now and propaten graft which is connected with the advanced technology of heparin. We found that 2-year graft patency rates were statistically similar in saphenous vein graft used in the study of 27 cases and the propaten graft utilized in the study of in 27 cases. Additionally, we didn't find any statistically significant difference in both graft occlusion in male / female and graft patency rate for over / under 62 years. As a result of the research, we consider that propatan the grafts may be preferred primarily intended as a prosthetic graft in laptop approach in particular when saphenous vein cannot be used in femoropopliteal bypass surgery and they are at least successful as saphenous vein graft.