Akut hiperkapnik solunum yetmezliğinde basınç desteği (bipap-s) ile volüm hedefli basınç desteği (S-avaps) modlarının karşılaştırılması ve hasta pozisyonunun karbondioksit yanıtı üzerine etkisinin araştırılması
Comparison of pressure support (bi̇pap-S) and volume assured pressure support (s-avaps) modes in acute hypercapnic respiratory failure and determination of the effect of patient position on carbondioxide decline
  1. Tez No: 377103
  2. Yazar: MURAT TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL GÜRSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, yoğun bakım ünitesine AHSY nedeniyle başvuran hastalarda kullanılacak BiPAP-S ve S-AVAPS modlarının karşılaştırılması ve uygulama esnasındaki hasta pozisyonlarının sonuçlara etkilerinin kıyaslanması amaçlanmıştır. Randomize-kontrol gruplu çalışmaya üçüncü basamak hastane yoğun bakım ünitesinde 2011-2013 yılları arasında takip edilen 62 hasta alınmıştır. Aynı tipte ventilatörler ile 33 hastaya BiPAP-S, 29 hastaya S-AVAPS modları ile NPBV uygulanmış ve sonuçlar PaCO2, pH, HCO3 yanıtları ve ventilatör ölçümlerinden MV, SS, kaçak, PIP değerleri arasındaki farklar açısından karşılaştırılmıştır. Takipleri boyunca hastalara benzer sürelerde supin ve lateral pozisyonlarda NPBV uygulanmış ve pozisyon değişiminin etkileri araştırılmıştır. Her iki modun takip boyunca elde edilen PaCO2, pH, HCO3 seyri ve hastanede kalış süresi üzerinde benzer etki yarattığı bulunmuştur. BiPAP-S grubunda ilk 2 gün içerisinde PaCO2 düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı olmayan artış izlenmiştir. PaCO2 düzeyinde uygulama başına S-AVAPS modu ile ortalama 5,7 ± 4,1 mmHg, BiPAP-S modu ile 2,7 ± 2,3 mmHg düşüş izlenmiştir. Her iki mod içerisinde farklı pozisyonlarda uygulamanın karbondioksit düşüşü üzerine etkisi izlenmemiştir. Çalışma sonuçlarımıza göre S-AVAPS modu ile uygulama başına gerçekleşen karbondioksit düşüşü BiPAP-S moduna göre belirgin yüksek bulunsa da, her iki mod ile elde edilen seyir benzer olmaktadır. Ayrıca uygulama esnasındaki hasta pozisyonunun karbondioksit yanıtı ve ventilatör mekanikleri üzerinde etkisi bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the BiPAP-S and S-AVAPS modes in patients admitted to ICU with acute hypercapnic respiratory failure; also the effect of patient positions during their applications. 62 patients who were treated in a 3rd line hospital ICU between 2011-2013 were included in this randomized controlled study. 33 patients recieved NMV in BiPAP-S mode and 29 patients in S-AVAPS mode with the same ventilators. PaCO2, pH, HCO3 responses and MV, respiratory rate, leak, PIP values from ventilator measurements were compared. During their follow up, patients underwent NMV in supine and lateral positions for similar periods and effects of change in position was investigated. Both modes are found to have similar effects on course of PaCO2, pH, HCO3 levels and duration of hospitalization. In BiPAP-S group the PaCO2 levels showed an increase in the first 2 days but this increase was not statistically significant. The decrease in PaCO2 per application was 5,7 ± 4,1 mmHg with S-AVAPS mode and 2,7 ± 2,3 mmHg with BiPAP-S mode. There was no effect of changing positions on decrease in PaCO2 in both groups. Our study showed that even though a significantly higher decrease in carbodioxide levels can be achieved in S-AVAPS compared to BiPAP-S, course of change in parameters are similar with both modes. Additionally, position of the patient does not effect the carbondioxide response or ventilation mechanics.