Bilgisayarlı tomografi ile konka kemik hipertrofisi saptanan hastalarda burun tıkanıklığının preoperatif ve postoperatif objektif ve subjektif olarak değerlendirilmesi
Preoperatıve and postoperatıve objectıve and subjectıve evaluatıon of nasal obstructıon with computed tomography ın patıents who have turbınate bone hypertrophy
- Tez No: 377130
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ÇAKLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Şenol, C. Bilgisayarlı tomografi ile konka kemik hipertrofisi saptanan hastalarda burun tıkanıklığının preoperatif ve postoperatif objektif ve subjektif olarak değerlendirilmesi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2014. Bu çalışmada inferior konka hipertrofisinde kemik konkanın rolünü araştırmayı ve kemik konkaya cerrahi müdahale sonucunda burun tıkanıklığını objektif ve subjektif testler ile değerlendirmeyi amaçladık. Burun tıkanıklığı şikayeti olan ve bilgisayarlı paranazal tomografi ile kemik konka hipertrofisi saptanan 30 hasta çalışma grubunu oluşturdu. Burun tıkanıklığı olmayan ve başka nedenlerle temporal kemik bilgisayarlı tomografisi çekilen 30 hasta kontrol grubunu oluşturdu. Çalışma grubundaki hastalara burun tıkanıklığını düzeltmek amacıyla submukozal rezeksiyon tekniği uygulandı. Bu hastalara operasyon öncesi ve sonrası VAS ve akustik rinometri testleri uygulandı. Kontrol grubundaki hastalara da VAS ve akustik rinometri testleri uygulandı. Bütün hastaların bilgisayarlı tomografilerinde inferior konkanın medial mukoza, lateral mukoza ve kemik konka kalınlıklarının horizontal ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Senol, C. Preoperative and postoperative objective and subjective evaluation of nasal obstruction with computed tomography in patients who have turbinate hypertrophy. Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Medical Speciality Thesis in Department of Ear Nose Throat, Eskişehir, 2014. In this study, we aimed to research the role of the bony hypertrophy in turbinate hypertrophy and to evaluate nasal obstruction after the surgery of bone component of inferior turbinate with objective and subjective tests. 30 patients, who have complaints of nasal obstruction and who detected bony hypertrophy with paranasal computed tomography, were included in the study group. 30 patients, who don't have complaints of nasal obstruction and have temporal bone computed tomography with other reasons, were included in control group. Submucosal resection technique was performed to patients in study group. Preoperative and postoperative VAS and acoustic rhinometry tests were administered to these patients VAS and acoustic rhinometry tests were also administered to patients in control group. All patients' horizontal measurements of medial, lateral mucosa and bone component thickness of the inferior turbinate at computed tomography was made.