Maternal vitamin D eksikliğinin nedenleri, gebeliğe ve fetus üzerine etkileri
Causes of maternal vi̇tami̇n D defi̇ci̇ency, effects on fetus and pregnancy
- Tez No: 377131
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KUTAY BİBEROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Gebelikte Vitamin D eksikliği dünya çapında epidemik bir durumdur. Vitamin D sentezini etkileyen bir takım faktörler vardır. Vitamin D eksikliği açısından risk faktörleri; güneş ışınlarından sınırlı faydalanma, yaşlanma, koyu tenli olma, kapalı giyim, obezite, vejeteryan olma, düzenli güneş kremi kullanma, malabsorbsiyona neden olacak hastalığa (kistik fibrozis, kolestatik karaciğer hastalığı, inflamatuar barsak hastalığı, kısa barsak sendromu vb.) sahip olmaktır. Vitamin D'nin plasental implantasyon, immun fonksiyonlar, inflamatuar yanıt ve glukoz homeostazı üzerine etkili olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden iskelet sistemi dışında da etkileri araştırılmaktadır. Yapılan çalışmalarda; maternal vitamin D eksikliği ile GDM, SGA ve preeklampsi arasında ilişkiler araştırılmıştır. Maternal vitamin D düzeyi ile kord kanı vitamin D düzeyi ilişkisi çalışılmış ve aralarında anlamlı korelasyon olabileceği gösterilmiştir. Bu çalışmada; maternal vitamin D eksikliği, nedenleri, eksikliğin maternal ve fetal etkileri ele alınmıştır. Gebelik komplikasyonlarında (GDM, preeklampsi, SGA), artış olup olmadığı değerlendirilmiştir. Çalışmada, gebelerde D vitamini yetersizliği %91, eksikliği %66 olarak saptanmıştır. Maternal vitamin D eksikliğine neden olabilecek risk faktörlerinden, giyim tarzı ve cilt tipi ile anlamlı ilişki gösterilmiştir. Koyu tenli kişilerde vitamin D eksikliğinin daha sık görüldüğünü destekleyen bulgular mevcuttur. Kapalı giyimli kişilerde vitamin D düzeylerinin anlamlı olarak daha düşük olduğu gösterilmiştir. Ek vitamin desteği kullanımı ile de vitamin D düzeyleri anlamlı olarak yükselmiştir. Çalışmada; vitamin D eksikliği ile GDM, preeklampsi ve SGA arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Yine, kord kanı ile maternal vitamin D düzeyleri değerlendirilmiş ve aralarında anlamlı korelasyon saptanmamıştır. Ayrıca gebelik komplikasyonları, kord kanı düzeyleri ile kıyaslanmış ve anlamlı ilişki gösterilememiştir. Sonuç olarak; vitamin D eksikliği yaygın görülen bir durumdur. Risk faktörleri bilinmektedir ve eksikliğe neden olacak hususlarda önlemler alınabilir. Gebelik komplikasyonları ile ilişkisi belirsizliğini korumaktadır ve daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Vitamin D deficiency during pregnancy is an epidemic worldwide. The efficiency of vitamin D synthesis depends on a variety of factors. Risk factors of vitamin D deficiency; limited sun exposure, aging, dark skin, extensive clothing cover, obesity, being a vegetarian, regular use of sunscreens, diseases that cause malabsorption (cystic fibrosis, cholestatic liver disease, inflammatory bowel disease, short gut syndrome, etc.) is having. Effects of vitamin D is thought to be on; placental implantation, inflammatory response and glucose homeostasis. Therefore; extraskeletal system influences of vitamin D being investigated. There is an increasing interest in the relationship between low vitamin D status and adverse pregnancy outcomes, including preeclampsia, small-for-gestational age and gestational diabetes mellitus. In some studies; the relationship between maternal vitamin D status and cord blood vitamin D status are shown to be statistically significant correlation. The aim of the present study is to investigate of maternal vitamin D deficiency and effects on fetus and pregnancy. In this study, 91% of pregnant women were found to have vitamin D insufficiency and 66% of them have vitamin D deficiency. Maternal vitamin D deficiency associated with skin phototype and extensive clothing cover. Vitamin D deficiency is more prevalent findings are available in dark skinned people significantly. Maternal vitamin D status were significantly lower in extensive clothing covered pregnant women. Use of vitamin D supplemantation were increased vitamin D levels significantly. In the present study, there was no association between vitamin D deficiency and pregnancy complications; GDM, SGA and preeclampsia. However, cord blood and maternal vitamin D levels were evaluated and there were no significant correlations between them. Also, pregnancy complications were compared with cord blood levels and there was no significant relationship could be shown. In conclusion; maternal vitamin D deficiency is an epidemic problem. Risk factors are known and the deficiency can be prevented. The relationship between vitamin D deficiency and pregnancy complications remains unclear. Further studies are needed to explain the relationship.