Cerrahi adayı epilepsi hastalarında dil fonksiyonlarının fonksiyonel MR görüntüleme teknikleri ile değerlendirilmesi
Presurgical evaluation of language functions with functional MRİ techniques in epilepsy patients
  1. Tez No: 377132
  2. Yazar: ALİ MURAT KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YUSUF ÖNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Nöroşirürji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Neurology, Neurosurgery, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Epilepsi kronik bir hastalık olup dil ve diğer kognitif fonksiyonlar da etkilenmektedir. Cerrahi tedavi seçeneği, özellikle temporal lob epilepsi (TLE) hastalarında oldukça iyi sonuçlar vermekte, operasyon sonrasında hastaların büyük kısmında nöbetler tamamen ortadan kaybolmaktadır. Dil fonksiyonlarına ait“eloquent korteks”lerin haritalandırılması, epileptojenik odak ile fonksiyonel ve uzaysal ilişkilerinin değerlendirilmesi olası posteoperatif nörolojik defisit riskini azaltmaktadır. Bu çalışmanın amacı, TLE hastalarında pre-operatif dönemde dil fonksiyonlarının klasik görev bazlı ve 'resting state' fonksiyonel MRG teknikleri ile değerlendirilmesidir. Çalışmaya 27 adet sağ elini kullanan TLE hastası dahil edilmiştir. Pre-operatif rutin görüntüleme yöntemlerinden sonra sırası ile 3B yüksek çözünürlüklü yapısal MRG, 'resting state' fMRG (rs-fMRG) ve görev bazlı fMRG (gb-fMRG) gerçekleştirilmiştir. Gb-fMRG, iki adet kelime türetme paradigmasından meydana gelmektedir. Rs-fMRG'de ise hastalara herhangi bir görev verilmemiştir. Elde olunan aktivasyon haritaları 3B yapısal MR görüntüleri ile eşleştirildikten sonra voksel/ROI, Lateralizasyon indeks (LI) ve Dice coefficient analiz yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Gb-fMRG paradigmaları arasında rs-fMRG incelemesine göre daha yüksek uyum dikkati çekmekle birlikte tüm paradigma sonuçları genel olarak benzerdir. Hem gb-fMRG hem de rs-fMRG ile yüksek oranda atipik dil lateralizasyonu belirlenmiştir. Sonuç olarak rs-fMRG hızlı, uygulama kolaylığı olan ve klinik uygulamada gb-fMRG ile birlikte kullanılabilecek ümit vaad eden bir yöntemdir
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a chronical disease affecting language and other cognitive functions. Outcomes of surgical treatment are good especially in temporal lobe epilepsy (TLE) patients, providing a seizure free life in most of the patients. Mapping of the language eloquent cortex and defining its functional and spatial relations with the epileptogenic focus can reduce the possibility of postoperative neurological deficits. The main purpose of this study is to evaluate the language functions of TLE patients prior to the surgery with conventional task based and resting state fMRI methods. 27 right handed TLE patients were included in the study. High resolution 3D structural MRI, resting state fMRI (rs-fMRI) and task based fMRI (tb-fMRI) were acquired respectively after the routine preoperative imaging workshop. Tb-fMRI was composed of two different word generation tasks. There was no task given to the patients in the rs-fMRI. Activation maps were evaluated with voxel/ROI, Lateralization Index and Dice coefficient analysis methods just after the coregisteration with high resolution 3D structural MR images. Although there was a higher degree of consistency found between tb-fMRI paradigms, results of all three paradigms were mostly well correlated. High percentages of atypical language lateralization were found with both tb- and rs-fMRI. As a result, rs-fMRI is a promising technique with its quick, easy-to-use nature but it should be combined with tb-fMRI in clinical use.