Örtü altında yetiştirilen şimşek (Dwarf cavendishi L) muz klonunda farklı gübre uygulamalarının meyve verim ve kalite kriterleri ile bitki besin elementlerinin alınımına etkilerinin belirlenmesi
Determination of different fertilizer application effects on fruit yield, quality and plant nutrient contents of şimşek (Dwarf cavendishi L) banana clones grown in greenhouse
  1. Tez No: 377282
  2. Yazar: NERMİN KALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU KAFKAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, Şimşek (Dwarf cavendish) muz çeşidi üzerinde altı farklı gübre uygulamasının meyve verim ve kalite kriterleri ile yapraklardaki makro ve mikro besin element içerikleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla, 2012 - 2013 yetiştirme döneminde Mersin İli Erdemli İlçesi Limonlu kasabasında üretici serasında yürütülmüştür. Araştırmada üreticilerin yoğun olarak kullandıkları Actagro ticari gübresi, 5K sertifikalı organik yaprak gübresi, Crop Set yaprak gübresi ile toprak pH'sını düşürme özelliğine sahip Agrisul 90 (Kükürt) gübresi ve bunların birlikte kombinasyonları etkisi araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; salkım ağırlığı (g), tarak sayısı (adet), tarak ağırlığı (g), hevenkteki parmak sayısı (adet), taraktaki parmak ağırlığı (g), parmak çevresi (cm) ve parmak uzunluğu (cm) değerleri en yüksek Actagro ve Crop Set gübrelerinin birlikte kombinasyonlarından oluşan beşinci uygulamadan elde edilmiştir. Vejetatif büyüme kriterlerinden gövde çevresi(cm) ve yaprak sayısı(adet) değerlerinde en iyi sonuç (Actagro ve Crop Set gübrelerinin birlikte uygulandığı) beşinci uygulamadan elde edilmiştir. Bu durum Crop Set bitki büyüme aktivatörünün vejetatif gelişmede de olumlu etkiler yarattığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study, was carried out in 2012 - 2013 growing season in order to determine six different kinds of fertilizer applications effects on Dwarf Cavendish bananas fruit yields, quality and also the impact on macro and micro nutrients contents in the leaves,In this study the effect of Actagro commercial fertilizer which is used mostly by pruducers, 5K certified organic foliar fertilizer, Crop Set foliar fertilizer with the ability of lowering of the soil pH, Agrisul 90 manure (Sulphur) and their combinations have been investigated. According to the survey; the highest values on bunch weight (g), the number of hand (quantity), hand weight (g), the number of finger in the bunch ,finger weight of the hand (g), finger circumference (cm), and finger length (cm) was obtained from the fifth application with the combination of Actagro and Crop Set fertilizers.The best results of vegetative growth criteria such as stem circumference (cm), and the number of leaves (pieces) were obtained from the fifth application. İn this case Crop Set vegetative growth activator also showed positive effects on plant growth.