Denizli ilinde yetiştirilen kıl keçilerinin morfolojik özelliklerinin tanımlanması
Definition of morphological traits of hair goats in Denizli province
- Tez No: 377294
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CEMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Denizli ili keçi yetiştiriciliği bakımından Ege bölgesi için önemli bir potansiyel oluşturmaktadır. Bu çalışma, Denizli ilinde de yetiştirilen yerli Kıl Keçisi ırkının morfolojik özelliklerinin canlı ağırlık, vücut ve baş ölçülerine dayalı olarak ortaya konması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın hayvan materyalini Denizli ilinin Babadağ, Çal, Honaz ve Pamukkale ilçelerinde bulunan 10 işletmede yetiştirilen 475 baş Kıl Keçisi oluşturmuştur. Çalışmada üzerinde durulan canlı ağırlık, cidago yüksekliği, sırt yüksekliği, sağrı yüksekliği, vücut uzunluğu, göğüs derinliği, göğüs genişliği, göğüs çevresi, baş uzunluğu, kulak uzunluğu ve alın genişliği ölçümlerine ait elde edilen en küçük kareler ortalamaları sırasıyla 62.75 kg, 83.06, 77.75, 79.93, 75.60, 35.27, 19.72, 91.82, 17.51, 15.74, 13.47 cm olarak bulunmuştur. Buna ek olarak, Kıl Keçilerinde vücut örtüsü renk desenlerinin tanımlanmasına yönelik olarak yetiştirici isimlendirmeleri temel alınarak renk tanımlama tablosu oluşturulmuştur. Çalışma ile yetiştirici koşullarında bulunan Kıl Keçilerinin canlı ağırlık, vücut ve baş ölçüleri gibi morfolojik özellikleri bakımından önemli bilgileri ortaya konmuştur. Elde edilen bilgiler yetiştirme ve ıslah programları ile ilgili literatüre önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Denizli province has a great potential for the Aegean region in terms of the goat breeding. This study was carried out to determine morphological properties of native Hair goats raised also in Denizli province based on the live weights, body and head measurements. Animal material of the study consisted of a total of 475 Hair goats raised in 10 flocks from Babadağ, Çal, Honaz and Pamukkale districts in Denizli province. The least square means for live weight, withers height, back height, rump height, body length, chest depth, chest width, chest girth, head length, ear length, and forehead width in general were found as 62.75 kg, 83.06, 77.75, 79.93, 75.60, 35.27, 19.72, 91.82, 17.51, 15.74 an 13.47 cm, respectively. In addition, the color definition table is formed according to farmer's nomenclature for identifying the coat color patterns in Hair goats. Important information revealed about the morphological properties such as live weight, body and head measurements for Hair goat raised in farmers' condition in Denizli province. In conclusion, information obtained from the present study will provide an important contribution to literature and breeding programs on Hair goats.