Akvaryumlarda kullanılan biyolojik filtre için yeni dolğu malzemesinin araştırılması
Research on new filling material for biological filter used in aquariums
- Tez No: 377399
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET DEMİRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Son dönemlerde havuz ve kafes balıkçılığının alternatifi olarak kapalı devre sistemleri geliştirilmiştir. Diğer alternatiflere göre daha ekonomik olan ve çevresel olarak birçok avantaj sağlayan bu sistemlerin dezavantajlarıda bulunmaktadır. Kapalı devre sistemlerin verimli bir şekilde çalışması, balıklar için toksik etkisi olan iyonize olmamış amonyak(NH3) azotunun giderilmesine ya da iyonize olmamış amonyak(NH3) azotunun daha az toksik etkisi olan diğer azot formlarına dönüştürülmesine bağlıdır. Toksik etki giderimi kapalı devre sistemlerinde kullanılan biyolojik filtrelerle gerçekleştirilir. Çalışmada taş ocaklarından çıkarılan gözenekli taşlar, ponza taşı, bioball ve çam kozalağı dolgu malzemelerinden biyolojik filtreler oluşturulmuştur. Dört farklı dolgu malzemesinin kullanıldığı sistemlerden alınan su numunelerinde on gün boyunca pH, sıcaklık, çözünmüş oksijen, fosfat, nitrat azotu, nitrit azotu ve amonyum azotu analizleri yapılmıştır. Ayrıca her bir dolgu malzemesi için amonyum azotu dönüşüm oranları hesaplanmıştır. Çalışma sonucunda, volumetrik toplam azot değişim oranları büyükten küçüğe doğru, bioball (0,014 mgL-1) ponza taşı (0,013 mgL-1 ) çam kozalağı (0,003 mgL-1 ) ve taş ocaklarından çıkarılan gözenekli taşlar(0,002 mgL-1) olarak sıralanmıştır. Referans malzemesi olarak kullanılan ithal bioball dolgu malzemesinden oluşturulan biyolojik filtrede toplam volumetrik azot dönüşüm oranının en yüksek değer elde edilmiştir. Ham ponza taşından elde edilen biyolojik filtrede toplam volumetrik azot dönüşüm oranının, bioball değerine yakın bulmuştur. Bu sonuç;ham ponza taşının biyolojik filtrelerde dolgu malzemesi olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Lately, closed recirculating systems have been developed as an alternative to flow through systems in aquaculture. These systems, being more economical and providing many environmental advantages, also have disadvantages. Efficient operation of closed circuit systems, depend on removal of ammonia nitrogen which has toxic effect for the fish, or conversion of it to less toxic forms of nitrogen. This is maintained in biological filters used in closed circuit systems.The removal of the toxic effect is maintained by biological filters used in closed circuit systems. In this research, biological filters have been produced using filling materials of porous stone from quarries, pumice stone, bioball and pine cone. Ph, temperature, dissolved oxygen, phosphate, nitrate nitrogen, nitrite nitrogen and ammonia nitrogen analyses have been conducted for 10 days, on water samples supplied from systems using four different biological filling materials. In addition, ammonia nitrogen conversion rates have been calculated for each filling material. As a result of the research, total volumetric nitrogen conversion rates are arranged as follows: bioball (0,014 mgL-1)pumice stone (0,013 mgL-1)pine cone(0,003 mgL-1 )and porous stone from quarries (0,002 mgL-1 ), from high to low respectively. The highest total volumetric nitrogen conversion rate has been achieved in the biological filter made from imported bioball filling which was used as a reference material. In the biological filter produced from unrefined pumice stone, the total volumetric nitrogen conversion rate has been calculated to be close to that of the bioball. This result shows that unrefined pumice stone can be used as a filling material in biological filters.