Kuzey Ege Denizi'nde dip paragat takımlarının avcılığında kullanılan farklı yemlerin av verimi ve av kompozisyonu üzerine etkisi
Effect of different bait on yield and catch composition in bottom longlines in Northern Aegean Sea
  1. Tez No: 377470
  2. Yazar: ALPARSLAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÖZEKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, Ocak 2012 – Ocak 2013 tarihleri arasında, Kuzey Ege Denizi, Çanakkale Boğazı, Gelibolu Yarımadası kıyıları ile Saroz Körfezi'nde 0 – 400 m derinlikler arasında gerçekleştirilmiştir. Saha çalışmalarında 240 iğneye sahip olan 3 sepet atılarak 40 operasyon yapılmış, 120 adet paragat sepeti kullanılarak toplam 120000 m misina serilmiş, 28800 adet iğne atılmış ve 1838 adet örnek alınmıştır. Çalışmada, paragatlarda kullanılan ahtapot (Octopus vulgaris), deniz hıyarı (Holothuria sp.), istavrit (Trachurus mediterraneus), kalamar (Loligo vulgaris), karides (Parapenaeus longirostris), sardalye (Sardina pilchardus), sübye (Sepia officinalis) ve tirsiden (Alosa alosa) oluşan 8 farklı yem denenerek avcılık verileri karşılaştırılmıştır. Kullanılan yemlerle yakalanan tür sayılarına göre en fazla yakalama 44 tür ile sardalyede olurken, 11'er tür ile ahtapot ve deniz hıyarı son sırada yer almışlardır.
Özet (Çeviri)
To identify the effect of different baits on the fish species composition captured by longline in Northern Aegean Sea, Gallipoli Peninsula coasts and Saros Bay, eight different types of bait that octopus (Octopus vulgaris), sea cucumber (Holothuria sp.), mackerel (Trachurus mediterraneus), squid (Loligo vulgaris), shrimp (Parapenaeus longirostris), sardines (Sardina pilchardus), cuttlefish (Sepia officinalis) and shad (Alosa alosa) were studied between January 2012 and January 2013. Forty longline operations with three replication were carried out between 0 and 400 m water depth. Each longline consisted of 240 hooks. A total of 120000 m of fish line was outspread with a total of 28800 hooks. A total of 1838 individual fish were sampled. The highest number of different species (44 different species) was captured by using the sardine bait. Booth octopus and sea cucumber baited longlines captured 11 different species as the lowest number. In terms of yield, statistically significant differences (p < 0.05) were evident between the baits.