BNCT uygulamaları için karboran türevleri taşıyan magnezyum ferrit tabakalı çift hidroksit nano-kompozitlerinin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of magnesium ferrite-layered double hydroxide nanocomposites intercalated with carborane derivatives for BNCT applications
  1. Tez No: 421305
  2. Yazar: HANDE AKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NEDİM AY, PROF. DR. BİRGÜL KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, potansiyel Bor Nötron Yakalama Tedavisi (BNCT) uygulamaları için karboran türevlerini taşıyan tabakalı çift hidroksit (TÇH) nanokompozitleri hazırlandı. Mg-Al-TÇH tabakaları arasındaki nitrat iyonlarının dört farklı karboran bileşiği (tiyo-karboran, metil-karboran, fenil-karboran ve parakarboksil-karboran) ile yer değişimi gerçekleştirilerek nanokompozitler hazırlandı. parakarboksil-karboran-TÇH nanokompozitinin magnezyum ferrit nanoparçacıkları üzerine desteklenmesiyle de çekirdek-kabuk yapısında manyetik nanokompozitler elde edildi. Kimyasal ve fiziksel yöntemler ile bu malzemelerin karakterizasyon çalışmaları yapıldı ve karboran salım davranışları incelendi. Ürünlerin kimyasal bileşimleri element analizleri, ICP ölçümleri ve SEM EDX ile belirlendi; yapıları ise Toz-XRD, FTIR, Manyetizasyon ölçümleri ile aydınlatıldı. Morfolojik analizler, elektron mikroskobik görüntüleme (SEM ve TEM) ile yapıldı. Isısal kararlılıkları TGA/DTA ile incelendi. TÇH tabakaları arasından karboranların salımı, çözeltiye geçen türlerin ICP ile ölçülen miktarlarına göre izlendi ve incelendi. Sonuçlar, hazırlanan TÇH-karboran nanokompozitlerinin BNCT ve manyetik taşınımlı BNCT uygulamalarında kullanılabilme potansiyeli olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this MSc thesis study, layered double hydroxide (LDH) nanocomposites carrying carborane derivatives for potential Boron Neutron Capture Therapy applications were prepared. A series of nanocomposites were prepared by exchanging the interlayer nitrate groups of Mg-Al-LDH with four different carborane molecules (thio-carborane, methyl-carborane, phenyl-carborane and paracarboxyl-carborane). Core-shell type magnetic nanocomposites were prepared by supporting the LDH-paracarboxyl-carborane nanocomposite on magnesium ferrite nanoparticles. The obtained nanocomposites were characterized by means of several physical and chemical methods and drug release behavior was investigated. Chemical compositions of the products were determined by elemental analysis, ICP measurements and SEM-EDX data, structural characterizations were performed with powder-XRD, FTIR and magnetization measurements. Morphological analyses were conducted with electron microscobic imaging (SEM and TEM). Thermal stabilites were investigated by TGA/DTA. Carborane release form LDH layers were examined by tracing the amounts of the species transferred to the solution phase by ICP measurements. The results verified that the prepared LDH-carborane nanocomposites have the potential to be used in BNCT and magnetically targeted-BNCT applications.