Ermenek barajı'nın su ürünleri açısından incelenmesi
Investigation of Ermenek dam in terms of fisheries potential
  1. Tez No: 377531
  2. Yazar: DURMUŞ ALİ TUNCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada Karaman ili, Ermenek ilçesi, Ermenek çayı üzerinde bulunan Ermenek Baraj Gölünün su ürünleri potansiyelinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Kasım 2013-Nisan 2014 tarihleri arasında sürdürülen çalışmada beş farklı istasyon belirlenmiştir. İstasyonlardan su yüzeyinin 30 cm altında aylık periyotlarla su örnekleri alınmıştır. Elde edilen yıllık minimum, maksimum, ortalama değerler sırasıyla şu şekilde bulunmuştur. Su sıcaklığı (9.8-14.5-11.7 °C) pH (7.51-8.50-8.02), çözünmüş oksijen (8.01-11.18-9.50 mgL-1), iletkenlik (220-443-323 μS/cm), sodyum (Na) (4.54-11.04-7.69 mgL-1), potasyum (K) (1.69-2.30-2.01 mgL-1), kalsiyum (Ca) (20-45-32.36 mgL-1), magnezyum (Mg) (9-23.46-15.00 mgL-1), nitrit (NO2-N) (0.01-0.9-0.10 mgL-1), nitrat (NO3-N) (0.03-4.20-1.81 mgL-1), amonyum (NH4-N) (0.02-0.49-014 mgL-1), toplam fosfor (TP) (0.02-0.42-0.724 mg/L-1). Baraj gölünün taşıma kapasitesi 54 000 ton. Ayrıca lokalitede tespit edilen balık türleri; Salmo trutta macrostigma (Duméril, 1858), Squalius cephalus (Linaeus, 1758), Cyprinus carpio Linaeus, 1758, Oncorhynchus mykiss (Walbaum, 1792) dir. Çalışmadan elde edilen bulgular sonucunda, baraj gölünün su ürünleri yetiştiriciliği açısından değerlendirilebilir olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the aquaculture potential of Ermenek Dam which is located on Ermenek River in Ermenek District, Karaman Provencie. To this end, five various stations were assigned during the study from November 2013 to April 2014. Water samples were monthly collected 30 cm. below the water surface via these stations. Obtained average annual values, minimum and maximum, are as follows respectively Temperature of Water (9.8-14.5-11,7 °C), pH (7.51-8.50-8.02), free oxygen (8.01-11.18-9.50 mgL-1), conductivity (220-443-323 μS/cm), sodium (4.54 11.04-7.69 mgL-1), potassium (1.69-2.30-2.01 mgL-1), calsium (20-45-32.36 mgL-1), magnezyum (9-23.46-15.00 mgL-1), nitrit (0.01-0.9-0.10 mgL-1), nitrat(0.03-4.20-1.81 mgL-1), amonium (0.02-0.49-0.14 mgL-1), total fosfor (0.02-0.42-0.724 mgL-1). Carrying capacity is 54 000 tonne. Besides, fish species detected in the locality are; Salmo trutta macrostigma(Duméril, 1858), Squalius cephalus(Linaeus, 1758), Cyprinus carpio Linaeus, 1758, Oncorhynchus mykiss(Walbaum, 1792). ). Upon the findings through the study, the dam is considered as assessable in terms of aquacultural work facilities.