İnsan kaynakları yönetiminde eşit davranma ilkesi ve iş ilânlarında ayrımcılığa yönelik bir araştırma
The non-discrimination principle in human resources management and a research: Discrimination in employment advertising
- Tez No: 377561
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVAT ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, insan kaynakları yönetimi bakış açısıyla, Türkiye ekonomisine en fazla katkı sağlayan illerin başında gelen İstanbul İlinde yayınlanan iş ilânlarını inceleyerek, iş hayatında eşitsizlik ve ayrımcı uygulamaların olup olmadığını araştırmaktır. Bu doğrultuda öncelikle eşitlik ve ayrımcılık kavramları, çalışma yaşamında eşit davranma ve ayrımcılık konuları genel olarak ele alınmış ve ilgili konuların ulusal ve uluslararası kanun ve sözleşmelerdeki yeri incelenmiştir. Çalışmanın diğer bölümünde insan kaynakları yönetimi açısından eşit davranma ilkesi ve ayrımcılık konuları üzerinde durulmuş ve ilgili konular tüm insan kaynakları yönetimi fonksiyonları itibariyle ele alınmıştır. Yapılan araştırma ile insan kaynakları yönetiminin fonksiyonlarından biri olan işgören temin ve seçim sürecinde, örgütler tarafından işin özelliklerini ve niteliklerini uygun işgören adaylarına duyurmak amacıyla oluşturulan iş ilânlarında ayrımcı ifadelerin kullanılıp kullanılmadığı, kullanılan ifadeler var ise bunların hangi konuda ayrımcılığa neden olduğu, ne sıklıkta tercih edildiği ve hangi sektör, alan ve kadrolarda yoğunlaştığı belirlenmeye çalışılmıştır.Ulaşılan bilgiler ışığında, işverenlerce yayınlanan iş ilânlarında yoğun bir şekilde ayrımcı ifadelerin kullanıldığı söylenebilir. Özellikle iş ilânlarında yer verilen ve işin temel unsurlarını başarılı şekilde yerine getirebilmek için sahip olunması gerektiği düşünülen bazı niteliklerin aslında iş ile ilgisinin olmadığı ve buna yönelik ifadelerin kullanılmasının kişiler arasında ayrımcı uygulamalara neden olduğu tespit edilmiştir. Ayrımcı ifadelerin işçi-işveren tarafını ve temin seçim sürecini olumsuz etkilememesi adına iş ilânlarında yer almaması gerektiği, böylelikle doğru kişilerin doğru işe yerleştirilmesine katkı sağlanacağı sonucuna varılmıştır. Bu bağlamda, iş ilânlarının hazırlanması sürecinde ayrımcı ifadeler kullanılmayarak iş gereklerinde işle doğrudan ilgisi olan kriterlere yer verilmesi ve sadece işin gerektirdiği nitelikler kapsamında doğru kişilere ulaşılmaya çalışılması dikkat edilmesi gereken konular olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of thesis is to investigate whether discriminatory treatments and unequal practices exist in working life by reviewing job advertisements published in Istanbul. First of all, the concepts of equality and discrimination, equal treatment and discrimination at work life are discussed in genereal. Then, international and national acts about these subjects are reviewed. In the other chapter, principle of equal treatments and discrimination are examined in terms of human resource management functions. Accordingly, a research is made whether the discriminatory expressions is used in job advertisements generated by employers for announcing job specifications to appropriate candidates. Additionally, in the event of discriminatory expressions in job advertisements, sectors, areas and positions in which they were used more often are determined.In the light of the obtained data, it can be said that discriminatory expressions are used frequently in the job advertisements. Reviewed job advertisements show that some of the employee selection criteria are not related to the job itself and this causes discriminatory treatments among candidates. Thus, discriminatory words should be removed from job advertisements in order to provide the appropriate work for people in accordance with their qualifications and affect recruitment process positively. In this context, discriminatory expressions shouldn?t be used in preparing of job advertisements and the employee selection criteria should be related to the job itself. It is necessary to reach the right people who have appropriate qualifications required for work by using job advertisements in terms of employers.