Vergi hukukunda süreler
Terms in tax law
  1. Tez No: 377560
  2. Yazar: ÖVÜL ÇÖLGEZEN BATUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. ATEŞ OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu tezde, vergi hukukunda süreler konusu açıklanmaya çalışılmıştır. Tez, kısa bir giriş bölümünün ardından dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, süreler genel hatlarıyla ele alınmakta ve kaynağı, hukuki niteliği ve içinde bulunduğu hukuk dalına göre farklı sınıflara ayrılmaktadır. İkinci ve üçüncü bölümlerde, sürelere ilişkin tartışmaları konular içinde bulundukları hukuk dalına göre irdelenmektedir. Son olarak dördüncü bölümde ise, sürelerin hesaplanmasına ilişkin genel esaslar ortaya konulduktan sonra sürelerin işlemesine engel olan durumlar incelenmektedir. Çalışmada, teorik görüşlerin yanında yargı kararlarına da yer verilmek suretiyle yapılan açıklamalar pekiştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the subject of Terms in Tax Law is tried to be explained. The thesis is composed of four main chapters following a brief introduction section. In the first chapter, the subject of terms is handled generally and terms are classified into different categories according to their source, legal characteristics and branch of law in which they are regulated. In the second and third chapters, controversial issues regarding terms are examined according to the branch of law in which they are regulated. Finally, in the fourth chapter, the situations which hinder the process of terms are researched subsequent to drawing a general framework about the calculation of terms. In addition to theoretical ideas, judicial decisions are also given in the study in order to support explanations.