Hume'da kesin bilginin olanağı
Possibility of certain knowledge in hume
  1. Tez No: 377572
  2. Yazar: ÖMER OSMAN SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada David Hume'un epistemolojik sistemi içerisinde kesin bilginin olanağı araştırılmıştır. Bu filozofun bilgi teorisini deneyimci yönleri üzerinden anlayabilmek için, bilginin oluşumu, tüm zihinsel süreçler ortaya serilerek incelenmiştir. Söz konusu filozof şüpheci yanı ile kesin olandan çok, kesin olmayanı konu edinmiştir ve kesin olmayanların sınırı çizilerek, kesin olan açığa çıkartılmıştır. Bu çalışma sonucunda hangi tavırda hangi düzeylerde kesinliğin elde edilebileceği ortaya konmuştır.
Özet (Çeviri)
In this work we have investigated the possibility of certain knowledge in David Hume?s epistemologic system. All cognitional process has been presented in order to understand Hume?s theory of knowledge on the basis of his empiricist aspect. His main concern is certainty but due to his scepticism, Hume deals with uncertainty much more than he deals with certainty and certainty is revealed by drawing the boundaries for uncertainty. The aim of this work is to present which degrees of certainty can be attained in which attitudes.