Eski Türk edebiyatında rüya (başlangıçtan XV. asra kadar)
Dream in old urkish literature (by 15th century)
- Tez No: 377588
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1282
Özet
“Eski Türk Edebiyatında Rüya (Başlangıçtan XV. Asra Kadar)”başlığını taşıyan bu çalışma, divan ve mesnevîlerde yer alan edebî rüya metinlerinin kişi, sembol, sonuç ve yorum gibi başlıklar altında anlatı öğesi olarak kullanımlarını karşılaştırmalı olarak incelemek, taşıdıkları teolojik ve kültürel öğeleri tahlil etmek amacını taşır. Çalışmada edebî eserlerden derlenen rüya teorisiyle ilgili bölümler de değerlendirilmiş, edebî rüyalar İslâmî kabullerin yanı sıra tür ve kaynaklarına göre tasnif edilmiştir. Tahlil çalışmaları sırasında rüya metinlerine edebî tür teorilerinin bilgileriyle yaklaşılarak“Rüya edebî bir tür müdür?”sorusuna da yanıt aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Titled as“Dream in Old Turkish Literature (By 15th century)”, this study aims to examine comparatively the use of literal dream texts as narration elements under the titles of person, result and comment in divan and masnavi literature; to analyse the theological and cultural elements they bear. In addition, parts related to dream theory compiled out of literary works have been evaluated, and literary dreams have been classified according to genres and sources as well as Islamic acceptance. In the process of analysis, the answer to the question of“Is dream a literary genre?”has also been sought by approaching dream texts through knowledge of literary genre theories.