Vergi idaresi ile vergi yargısı arasındaki yorum farklılıkları
Tax administration and tax justice comment between the differences
- Tez No: 377695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT SÜLEYMAN ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Vergi hukukunda karşılaşılan sorunların çözümlenmesi amacıyla konulan kanun hükümlerinin uygulanması ve bu suretle kendisinden beklenen faydayı sağlaması için kanun hükümlerinin yorumlanması kaçınılmazdır. Vergi kanunlarının iyi uygulanması kanun hükümlerinin iyi bir şekilde yorumlanmasını gerektirmektedir. Herhangi bir kanun hükmü yorumlanırken vergi hukukunun kendine has özelliklerine ve VUK. 3.maddedeki vergi hukukunda yorumla ilgi düzenlemeye dikkat edilmelidir ve vergi hukukundaki yorum yöntemleri ve vergi hukukunun yorumunda kullanılan mantık kurallarından faydalanılmalıdır. Bu tez çalışmasının birinci bölümünde öncelikle yorum kavramı hakkında genel bilgi verilecek ve hukukun tüm dallarında geçerli olan yorum yöntemleri, türleri, yorumda geçerli olan mantık kuralları ele alınacak ve yorum kavramı yorumu yapan kişi ve organlara göre sınıflandırılacaktır. İkinci bölümde vergi hukukunda yorumun özellikleri, vergi hukukunda yorum yöntemleri, vergi hukukunda yorumun sonuçları anlatılacaktır. Çalışmamızın son bölümünde ise vergi hukukunda geçerli olan yorum yöntemleri çerçevesinde aynı konuda verilmiş yargı kararları ile vergi idaresinin görüşlerini birlikte değerlendirilerek vergi idaresi ile vergi yargısı arasındaki görüş farklılıklarının nedenlerini ve bu konuda alınabilecek tedbirler anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
Resolution of problems encountered in tax law is imposed for the purpose of application of law provisions, and you hereby provide the expected benefits to the interpretation of law provisions is inevitable. The implementation of the provisions of the tax law of the law requires to be interpreted in a good way. Any law while interpreting tax law has its own unique characteristics and of VUK. 3. the article is in tax law, care should be taken to regulate and tax commercial paper interest interpret comments methods and tax law are rules be utilized within the logic used in the comments. The first part of this thesis the first comment will be given general information about the concept and is valid in all branches of law interpretation methods, types, interpretation will be discussed and the rules of logic that applies the concept of interpretation of the comment and will be classified by the organs. In the second part of the review features in tax law, tax law interpretation methods, discussed the results of the review in tax law. This study is the last part of the comment that applies in tax law on the same subject issued in the framework of methods of judicial decisions are evaluated together with the opinions of the tax administration, tax administration and tax differences between the reasons for the judgment and this topic will explain the measures that can be taken.