Millî mücadele'de Şark'ın sesi: Varlık gazetesi
Voice of the East in war of independence: Varlık newspaper
- Tez No: 377741
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Millî Mücadelenin şark cephesindeki yayın organı olarak vücut bulan Varlık Gazetesi; ismi, hedefleri, hedeflerine ulaşma yolundaki gayretleri, metotları ve elde ettiği neticeleri ile bir gazeteden beklenilen şeyin çok fazlasını ortaya koymuştur. Varlık Gazetesi, yayın hayatında kaldığı süre zarfında kişi, aile ve toplum hayatına dair birçok konuda okurlarına rehberlik yapmış, Millî Mücadelenin toplumun her kesimine mâl olmasına vesile olmuştur. Bu çalışmanın en temel amacı; Türk İstiklâl Harbine şark cephesinden bakarak bir milletinin yokluklar içinde gösterdiği varlık mücadelesini bugünlere aktarmaktır. Çalışmada çoğunlukla tümevarım yöntemi tercih edilerek parçadan bütüne ulaşmaya özen gösterilmiştir. Öncelikle Varlık Gazetesine büyük katkılar sağlayan Kazım Karabekir Paşa ile Sarıkamış ve 1. Cihan Harbi yıllarında şark cephesi hakkında bilgiler verilmiştir. Takip eden bölümlerde ise Varlık Gazetesi haberleri konu endeksli olarak tasnif edilmiş ve son olarak da Kazım Karabekir Paşa hakkında bir röportaja yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Varlık Newspaper, being a press publication in Eastern Front of Turkish National War, has made more than what expected from a news paper in terms of its name, purpose, and effort to reach its aim, methods it used and the result it achieved. The main goal of this study is to transform the meaning of The Turkish War of Independence struggle that was shown in the absence of a nation by looking from the Eastern Front to our time. In this study generally inductive method used to reach general from particular. Primarily, to contribute great additives Kazım Karabekir Pasha with Sarıkamış and about east front are given information during the First World War. In the following sections, Varlık Newspaper news topics have been classified as indexed and finally, it have been given an interview about Kazım Karabekir Pasha.