Afyonkarahisar Müzesinde bulunan geleneksel cepken ve şalvar örneklerinin incelenmesi
Examination of the traditional vest and shalwar examples i̇n Afyonkarahi̇sar Museum
- Tez No: 377746
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. H.SAADET BEDÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Crafts, Clothing Industry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Giysiler ve anlamları toplumdan topluma, bu toplumların yasama biçimine gelenek ve göreneklerine, edebiyat, güzel sanatlar, din ve bilim anlayışına göre değişik-likler gösterir. Giyim tarihi incelendiğinde ve günümüzdeki giysiler gözlendiğinde giysiler pek çok olguyu yansıtmaktadır. Bireysel davranışları harekete geçiren içgüdü-leri, toplum yaşamı içinde sosyo psikolojik ilişkileri, farklı sosyal yapıları ve değerlerini gösterir (Pektaş, 2006: 15). Araştırmada, Afyonkarahisar Müzesinde bulunan geleneksel kadın cepken ve şalvarları; model ve kesim özellikleri, kullanılan kumaş ve renkleri, astar kumaşı ve renkleri, süslemede kullanılan malzeme ve renkleri, süsleme teknikleri ve konularını dikim özelliklerini belirleyerek, kültürel mirasımıza katkı sağlanması, Afyonkarahisar Müzesinde bulunan geleneksel kadın cepken ve şalvar örneklerini tanıtmak, bundan sonraki araştırmalara da ışık tutacak bir kaynak oluşturulmasını sağlamak amaçlan-mıştır. Araştırmanın giriş bölümündeki literatür taramalarında; Afyonkarahisar İlinin genel özellikleri (coğrafi konumu, tarihi konumu, isminin kaynağı, kültür ve turizmi, yapılan el sanatları), geleneksel cepken ve şalvarların tanımı, tarihçeleri, sınıflandır-maları ve Afyonkarahisar geleneksel kadın giyimleri hakkında bilgilere yer verilmiştir. Araştırmanın konusunu oluşturan Afyonkarahisar müzelerinde bulunan gele-neksel kadın cepken ve şalvarından 25 tane cepken, 8 tane şalvar örnek olarak seçil-miştir. Bu örnekler gözlem fişleri doğrultusunda model, kesim, dikim, süsleme, renk ve malzeme yönünden incelenerek tablolar oluşturulmuştur. Tablolardan yola çıkılarak değerlendirme yapılmış ve bazı sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Clothes and their meanings change from societies to socieies according to way of lining of these societies, their traditions, literatures religion and science knowledge. When examinating the history of wearing and observing of todays clothes, clothes fo-cus many phenomeon. The clothes show the instincts that motivate the individual be-havioucs the relation physogical, differend social situation and values in the social li-ving. In study, was aimed to revial the featux of vest and shalwar by examining the woman vests and shalwars in Afyonkarahisar Museums in respect of their materials, cutting, sewing, colour and decorating technigues and to protect our cultural heritage by constituting a source which will light the way for history of clothing. In the literatüre reviews in the preface of the study it takes place the general feature of Afyonkarahisar (geographic position, historical position where come from the name of Afyonkarahisar, culture and art, handicrafts) and then it takes place the definition of vest and shalwar, their history. Their classification and the informations about woman costumes of Afyonkarahisar. Tradional clothes that are the subject of examination were chosen 25 vest and 8 shalwars as samples in Afyonkarahisar Museums. These samples have been examined in respect of their cutting, observatien forms and materials in thedirection of ob-servation forms and tabloids have been formed.