Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesi'nde bulunan Türk işi ve hesap işi işlemeli ürünler
The summary the Turkish and account decorated products located i̇n Afyonkarahisar Archaeological Museum
  1. Tez No: 381497
  2. Yazar: ESRA ÖZSARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KASAPLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nakış Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
El sanatları bütün halk sanatları gibi bir ulusun kültürel kişiliğinin en canlı ve en anlamlı belgeleridir. Bu çalışmada, İç Anadolu Bölgesinde yer alan Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesinde teşhir edilen ya da depoda koruma altına alınan Türk işi ve Hesap işi ile işlenmiş özgün niteliklere sahip 60 adet ürün araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmada betimsel araştırma modeli kullanılmıştır. Bu araştırma 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş ana başlığı altında araştırmanın problemi, amacı ve önemi hakkında bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde yöre hakkında bilgi ve konu ile ilgili araştırmalara yer verilmiş; üçüncü bölümde yöntem; dördüncü bölümde araştırma bulguları ve yorumlar, fotoğraflar, çizimler ve de bilgi formlarından elde edilen bilgiler yer almaktadır. Beşinci bölümde ise sonuç ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Handcrafts are the most lively and meaningful documents of a nation's cultural personality as all public art. In this work, 60 unique products, performed in Turkish style which have been displayed or protected in the warehouse in the Archaeological Museum of Afyonkarahisar located in the Region of Central Anatolia, have been included within the research. Descriptive research style was used during the research. This research is formed in 5 sections. In section one, information regarding the problem, aim and importance of the research has been introduced under the main introduction title. In section two, information regarding the region and investigations about the subject is put forward. In section three, method; in section four findings of the investigation, comments, photographs, drawings and information achieved from information forms take place. In section five, conclusion and suggestions take place.