Hazır giyim işletmelerinde üretim miktarı büyüklüklerinin işletme performansına etkisi
The effect of production size on the performans of manufacturies i̇n readymade clothing i̇ndustries
- Tez No: 377758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Hazır giyim işletmelerinde üretim miktarı büyüklüklerinin; işletmenin performans, verimlilik ve ürünlerin kalite düzeyine etkisini ortaya koymak bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırma tarama modelli bir araştırmadır. Araştırmada yargısal örnekleme yöntemi kullanılmış olup bu yöntem ile seçilen Ege Serbest Bölge de yer alan büyük ölçekli bir hazır giyim işletmesinden veriler elde edilmiştir. İşletmede üretim miktarı büyüklüklerinin işletme performansına etkisini belirleyebilmek amacı ile araştırmacı tarafından hazırlanan bir veri toplama formu kullanılmıştır. Araştırmanın kapsamında 40 giysi modelinin üretiminde oluşan sayısal veriler ve göstergeler, hataların meydana geldiği bölümler ve hatalara sebep olan nedenlerin dağılımları belirlenmeye çalışılmıştır. İşletmede veri toplama formu her giysi modeli için ayrı ayrı olarak doldurulmuştur. Bu araştırmada toplanan verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini ortaya koymada Kolmogrow Simirnow dağılım testi uygulanmıştır. Kolmogorov-Smirnov normallik testlerinden elde edilen bulgular ışığında, normal dağılım gösteren faktörler için“Pearson Korelasyon Katsayısı”yöntemi, normal dağılım göstermeyen faktörler için ise ,“Spearman Sıra Korelasyon”yöntemi kullanılarak faktörler arasında ilişki olup olmadığı aranmıştır. Araştırma sonucunda üretim miktarı, kullanılan işçilik süresi bakımından fiziksel işgücü verimliliğine etki etmemektedir. Ancak üretim miktarı 650'den daha yüksek olan üretim modellerinin fiziksel iş gücü verimliliklerini diğer üretim modellerine göre daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca bu araştırmada üretim miktarı arttıkça hata oranlarının azaldığı sonucuna varılmıştır. Hataların hangi sebeplerden kaynaklandığı incelendiğinde ise, yapılan hataların çoğunun iş gücü kaynaklı olduğu görülmektedir. Üretim faktörlerinin verimliliğe olan etkileri incelendiğinde, tüm faktörlerin iş gücü verimliliği ile anlamlı derecede ilişkisi olduğu ortaya çıkmış ve en fazla etki eden unsurun ise üretim adedi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of production amount size in ready-made clothing enterprises on enterprises' performance, productivity, and quality level of products. In the sample, it was chosen medium and large sized enterprises operating in ready-made clothing sector within the province İzmir in compliance with research method. In this study, judgment sampling method was used. Data was obtained from a large sized ready-made clothing enterprises found in the Aegean Free Zone selected with this method. Data collection form was used by investigator in order to determine the effect of production amount size in enterprises on enterprises' performance. It was tried to determine the numeric data and various indicators in the production each clothing model in the first part of this study, sections occurring errors in its second part and the distributions of reasons caused the errors in its third part. Data collection form of enterprises was filled in for each clothing individually. In this study, Kolmogorov–Smirnov distribution test was used to demonstrate whether the data is distributed normally. Pearson Correlation statistical method was used in order to show relationships between data distributed normally and production amount. Study results were obtained from the table created as a result of statistical analyses. Production amount data was divided into three categories in order to determine the physical labor productivity of the models produced in the study. Physical labor productivity in the study was obtained with proportion of production amount to labor time. As a result of the study, it was shown that the production amount does not have an effect upon the physical labor productivity in terms of labor time. However, it was concluded that the physical labor productivities of production models, in which the production amount is above 650, are higher than other production models. Besides, error rates were obtained by calculating the proportion of total errors number for each model to production amount. As a result of test of significance, differences between the error rates related to 3 production amount level were found to be statistically significant. Accordingly, it was inferred that error rates are reduced depending on an increase in production amount. When analyzed that errors have arisen from which reasons, it was clearly seen that most of errors are originating from the labor. When analyzed the effects of production factors on the productivity, it was shown that all factors have a significant relation with the labor productivity. It was concluded that the factor influencing most is production rate.