Examining technology based health coaching needs of college graduate employees
Üniversite mezunu çalışanların teknoloji temelli sağlık koçu ihtiyaçlarının incelenmesi
- Tez No: 377921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA LEVENT İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite mezunu çalışanların teknoloji temelli sağlık koçu ihtiyaçlarının cinsiyet (kadın ve erkek), egzersiz katılım basamağı (Eğilim, Hazırlık, Eylem ve Devamlılık) ve günlük farklı zaman dilimlerine [sabah uyanıp evden çıkıncaya kadar geçen zaman (T1), evden işe ulaşım zamanı (T2), iş yerinde geçen zaman (T3), öğle arası (T4), işten eve ulaşım zamanı (T5), akşam evde uyuyuncaya kadar geçen zaman (T6), uyku zamanı (T7) ve rutinin değiştiği zamanlar (T8)] göre incelemektir. Çalışmaya Ankara'da yaşayan 25-35 yaş aralığında 20 kadın ve 20 erkek olmak üzere toplam 40 kişi katılmıştır. Katılımcıların tamamı tam zamanlı bir işte, haftanın en az 5 günü çalışmaktadır. Katılımcıların bulundukları egzersiz değişim basamağı Egzersiz Davranışının Değişim Basamakları anketi kullanılarak belirlenmiştir. Her bir katılımcıyla görüşmeler de yapılmıştır. Bu görüşmeler sırasında katılımcılar ilk olarak altı farklı sağlıklı yaşam davranış desteğini (Sağlık Sorumluluğu Desteği, Egzersize Davranışı Desteği, Beslenme Davranışı Desteği, Sosyal Destek, Hayatı Takdir Desteği ve Stres Yönetimi Desteği) tanımlayan kartları (persona kartları) kendi yaşantılarındaki önemine göre sıralamışlardır. Ardından, katılımcılara bu sıralamalarının nedenlerini anlamak amacıyla sorular sorulmuştur. Son kısımda ise, katılımcılar tanımlayıcı kartları günlük yaşantılarındaki zaman aralıklarına göre önem sırasına sokmuşlardır ve bu sıralamalarının nedenlerini anlamak amacıyla yine sorular sorulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to understand technology based health coaching needs of college graduate employees in terms of sex (women & men), exercise stages of change (Contemplation, Preparation, Action & Maintenance) and daily time slots [duration between waking-up and leaving home (T1), duration of transportation to work (T2), duration at work (T3), duration of lunch break (T4), duration of transportation to home (T5), duration at home before going bed (T6), duration of sleeping (T7), duration of non-routine days (T8)] . Participants were 40 college graduate employees (20 women & 20 men, 20-35 years old) from Ankara. All participants were working in a full-time job at least five days a week. Participants exercise stages of change was identified by using Physical Activity Stages of Change Questionnaire. Moreover, an interview was conducted with each of them. During the interview participants firstly ranked six cards (persona cards) that were depicting the one of the six health promoting behaviors including Health Responsibility Support, Exercise Behavior Support, Nutrition Behavior Support, Social Support, Life Appreciation Support and Stress Management Support by the perceived importance for themselves. After that, participants answered questions asking the rationale behind his/her ranking. Lastly, participants ranked the persona cards with respect to the given daily time slots again, and they answered the questions asking; the rationale behind his/her ranking and expectations from a technology based health promoting system.