I.Dünya Savaşı'ndan Cumhuriyet'in ilanına Burdur ve çevresi ve iz bırakanları
From world war one to the proclamation of the republic, Burdur and its surroundings and the people leaving their feetmarks
- Tez No: 377939
- Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ SÜSLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 385
Özet
Bu tezde, 1914 yılından 1923 yılına kadar Burdur'da geçen önemli olaylar ve insanların yaşamları hakkında bilgiler verilmiştir. Öncelikle isimler tespit edilmiş ardından bir tasnife tabi tutulmuştur. Çalışma giriş kısmını takip eden üç ana bölüm hâlinde düzenlenmiştir. Birinci bölümde bölgenin tarihi, coğrafi, idari, askeri, sosyal ve iktisadi yapısı kronolojik bir sıralamayla ele alınmıştır. Öncelikle Burdur adının menşei, coğrafi konumu verilerek ardından kronolojik bir şekilde bölgenin I. Dünya Savaşı'na kadar gelişimi, daha sonra da Cumhuriyet'in ilanına uzanan süreç içerisindeki genel durumu anlatılmaya çalışılmıştır. Özellikle dönemin koşulları ve insanlara etkileri üzerinde durulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ağırlıklı olarak Millî Mücadele dönemi ve gelişen olaylar anlatılmıştır. Bu süreçte bölgede yaşanan olaylar, halkın örgütlenmesi, bölgeye gelen nasihat heyeti ve faaliyetleri, Müdafaâ-ı Hukûk cemiyetleri ve insanların yaralarının sarılmasında canla başla hizmet veren Hilâl-i Ahmer cemiyetinin çalışmaları ele alınmıştır. Tezimizin ana bölümlerinden ve daha detaylı olarak hazırladığımız üçüncü bölümde ise on iki alt başlık hâlinde Burdurlu ya da Burdur'da hizmet vermiş olan kişilerin biyografik derlemeleri yapılmıştır. Mülki idari amirler, milletvekilleri, askerler, eğitimciler, sağlıkçılar, haberleşmeciler, din görevlileri, halk kahramanları, kadın kahramanlar ve cemiyetçiler sırasıyla ele alınmıştır. Bunun dışında Burdur'da kısa süreli kalmış olan kişilerden bahsedildikten sonra, Osmanlı Arşivlerinde hakkında bilgiler bulunabilen ve diğer gruplara girmeyen hemen hemen hepsi Burdurlu ya da çevresinde hizmet etmiş olan özellikle memurların biyografilerine yer verilmiştir. Bu araştırmada 1914 – 1923 yılları arasında dokuz yıllık kurtuluş ve kuruluş dönemlerinde Burdur'un tarihi, coğrafyası, burada gelişen olaylar ve görevliler incelenmiştir. Ayrıca iz bırakan Burdurlu ya da Burdur'a hizmet etmiş kişilerin faaliyetleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The important events and people's lives in Burdur from 1914 until 1923 are given in this thesis. First of all, the names are determined and then they are classified. Following the introduction of work is organized in the form of three main sections. The region's historical, geographical, administrative, military, social and economic structure is discussed in the first chapter with a chronological sort. First, we tried to explain the origin of the name Burdur, its geographical location, then the chronological development of the region until World War I, and later in the process leading to the proclamation of the Republic in the general case. In particular, we have tried on focus the conditions of the period and the effects of the period on people. In the second part, mainly the National Struggle period and the events are described. The studies are discussed such as the events in the region, people's organizations, the advice committee and its activities, Defense Law Societies and the works of Hilal-i Ahmer society who help injured people fondly. Assemblies about the people in Burdur or those who have served in Burdur were made biographical in case of twelve sub-title in the third section which is one of the main part of the thesis. Civilian administrative authorities, members of parliament, soldiers, educators, healthcare providers, telecom, religious officials, public heroes and heroines are respectively in this chapter. In this study, In the nine-year period of redemption and organizations between the 1914 – 1923 years were investigated about the events and the officials in the history and geography of Burdur. Also the activities of the people who have left traces or have served in Burdur were examined in the study.