A study on the exploration of the currently used vocabulary teaching techniques in secondary schools in Iraq
Irak'ta ortaöğretim okullarında halen kullanılmakta olan kelime öğretme tekniklerinin araştırılması üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 378250
  2. Yazar: MUSTAFA AHMED ANWER ANWER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ ERGENEKON EMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, Irak'taki ortaöğretim okullarında öğretmenlerin hangi kelime öğretim tekniklerini ve aktivitelerini çoğunlukla kullandıklarını öğrenmektir. Öğrencilerin kelime öğrenmekte ve kelimelerin anlamlarını uzun süre akıllarında tutmakta zorlandıkları iddia edilmektedir. Öncelikle, bazı önemli ve konuyla alakalı kelime ve kelime öğretim teknikleri ile ilgili literatür incelenmesi yapıldı. Çalışmanın amacına ulaşmak için bazı anketler tasarlandı ve Irak'taki ortaöğretim okullarında öğretmen ve öğrenci katılımcılara uygulandı. Veriler analiz edildiğinde ve karşılaştırıldığında öğretmenlerin ve öğrencilerin cevapları arasında dikkat çekici bazı tutarsızlıklar bulunmuştur, daha sonra, sonuçların yorumlanması sunulmuş, sonuç ve öneriler kısmı ise son bölümde tartışılmıştır.The purpose of this study is to find out which vocabulary teaching techniques and activities English language teachers mostly use while teaching vocabulary in secondary schools in Iraq. It is argued that students have difficulties in learning vocabulary items and in keeping the meanings of them in mind for a long period. First of all, some important and relevant review of literature about vocabulary and vocabulary teaching techniques has been done. In order to achieve the goal of the study, some questionnaires were designed and administered to the teacher and student participants of the secondary schools in Iraq. When the data analyzed and compared some remarkable inconsistencies between teachers' and students' responses have been found. Hence, the interpretations of the results were made and presented. The conclusion and suggestions parts have also been introduced in the last chapter of the study.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out which vocabulary teaching techniques and activities English language teachers mostly use while teaching vocabulary in secondary schools in Iraq. It is argued that students have difficulties in learning vocabulary items and in keeping the meanings of them in mind for a long period. First of all, some important and relevant review of literature about vocabulary and vocabulary teaching techniques has been done. In order to achieve the goal of the study, some questionnaires were designed and administered to the teacher and student participants of the secondary schools in Iraq. When the data analyzed and compared some remarkable inconsistencies between teachers' and students' responses have been found. Hence, the interpretations of the results were made and presented. The conclusion and suggestions parts have also been introduced in the last chapter of the study.