Sınıf öğretmeni adaylarının hikâye yazma ve hikâye öğretimi konularındaki bilgi ve beceri düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluating of the preservice classroom teachers' level of knowledge and skills about story writing and story teaching topics
  1. Tez No: 378265
  2. Yazar: EMİNE BİRGÜL ZELZELE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Hikâyeler çocukların dil gelişimlerinde önemli bir yere sahiptirler. Yapı ve biçim özellikleri bakımından diğer metin türlerinden farklı olan ve daha kolay anlaşılabilen hikâyelerin, çocukların dil gelişimlerine katkısının yanı sıra okuma ve anlama kapasitesinin geliştirilmesinde de oldukça önemlidir. Genellikle eğitimciler, bazen öğrenciler ders kitaplarında veya çocukların düzeyine uygun olduğu düşünülen hikâye kitaplarındaki metinlerin hep aynı biçim özelliklerine sahip olduğundan yakınmaktadırlar. Çocuklarda okuma merakının geliştirilmesi ve devamlılığının sağlanması için özgün olarak kurgulanmış metinlerin çalışılması ve çocukların okumaya karşı motivasyonlarının canlı tutulması gerekmektedir. Bu durum, öğretmenlerin gerektiğinde öğrencilerine düzeye uygun metinler hazırlayabilmesi ile mümkün olmaktadır. Bu çalışmada bir devlet üniversitesinin sınıf öğretmenliği bölümü son sınıfta öğrenim gören öğretmen adaylarından“kendilerini görev yapıyor varsayarak”öğrencilerine herhangi bir sınırlandırma olmaksızın hikâyeler yazmaları istenmiştir. 235 öğretmen adayından gönüllülük esasına göre hikâyeler toplanmış, bu hikâyeler araştırmacı tarafından geliştirilen kontrol tablosuna göre incelenmiş ve uygun olan 85 hikâye birinci araştırma sorusuna bağlı olarak hikâye elementlerini içermelerine göre incelenmiştir. Daha sonra ikinci araştırma probleminde öğretmen adaylarının yazdıkları hikâyeleri ile ilgili algıları araştırmacı tarafından oluşturulan beş açık uçlu sorudan oluşan forma verdikleri cevaplar ve bunların farklılık frekansları biçiminde değerlendirilmiştir. Üçüncü araştırma probleminde ise öğretmen adaylarının hikâyeleri nasıl öğretilmesi gerektiği ile ilgili algılarını ölçmek için 6 açık uçlu soru sorulmuş ve verilen cevaplar kendi içlerindeki farklılık frekanslarına göre incelenmiştir. Bulunan sonuçlar her bir araştırma sorusu için analiz edilmiştir. Sonuç olarak öğretmen adaylarının yazdıkları hikâyelerde çocuk hikâyeleri için önemli olan mizah öğesine hiç değinmedikleri ve Türkiye ve dünya çocuk edebiyatı yazarları hakkında yeterli bilgi sahibi olmadıkları görülmüştür. Buna bağlı olarak araştırmacılara ve öğretmen adaylarına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Stories have an important place in children's language development. The stories which are different from other types of text in the point of structure and format and can be understood easily in terms of features are essential that the development of the capacity of reading and understanding as well as contribution to children's language development. Generally, educators and sometimes students always complain about the texts in coursebooks and storybooks which are thought to be close to the students' level have the same format properties. Studying of the original texts which are fictionalised specifically for childrens is essential for development of reading curiosity and reading habits of children and also keeping alive of their motivation to the reading. This situation can be possible if the teachers prepare the texts which are appropriate to their students' levels when it is necessary. In this study it was asked to write stories without limitation“as if they were teachers”from the teacher traineers who were attending to a state university and the were in the final year. On a voluntary basis, the stories were colllected from the 235 teacher trainees and these stories were examined by the researchers according to a control chart developed by them and 85 stories were analyzed whether they contained the elements of the story depending on the first research question. Later,in the second research question, the perception of the teacher trainees who wrote the stories, their answers to the five open ended questions given by researcher and their difference frequencies were evaluated.In the third research question, it was asked the six open ended questions to the teacher trainees for ensuring their perceptions about how stories should be taught and the answers were analyzed according to differences in the intenal frequency.The results which founded is analyzed for each reasearch question.As a result, it was seen that none of the teacher trainees gave place the sense of humour which was important in children's stories and they didn't have enough information about authors of Turkish and worldwide children's literature. By extention, the suggestions for teacher trainees and researches were presented.