ilkokul sınıf öğretmenlerinin sınıf yönetimi profilleri ile çocuk hakları yönelik tutumları arasındaki ilişki the relationship between classroom management profiles of primary school teachers and their attitude towards children rights
- Tez No: 378264
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma, ilkokul sınıf öğretmenlerinin sınıf yönetimi profilleri ile çocuk haklarına yönelik tutumları arasındaki ilişkinin betimsel düzeyde değerlendirildiği bir çalışma olup nicel tarama modeline göre tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini, 2014-2015 eğitim öğretim yılında Ankara ili Keçiören ilçesindeki kamu okullarında görev yapan 1250 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise basit tesadüfi örnekleme tekniği ile belirlenmiş 428 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem grubuna“Sınıf Yönetimi Profili Ölçeği”ile“Çocuk Haklarına Yönelik Tutum Ölçeği”uygulanmıştır. Öğretmenlerinin sınıf yönetimi profillerinin alt boyutları ile çocuk haklarına yönelik tutumları arasındaki ilişki incelendiğinde otoriter öğretmen profili ile çocuk haklarına yönelik tutumları arasında ilişki olmadığı, takdir edilen sınıf öğretmeni profili ile çocuk haklarına yönelik tutumları arasında pozitif yönlü ve düşük düzeyde ilişki olduğu, başıboş sınıf öğretmeni profili ile çocuk haklarına yönelik tutumları arasında negatif yönlü, düşük düzeyde ve aldırmaz sınıf öğretmeni profili ile çocuk haklarına yönelik tutumları arasında negatif yönlü orta düzeyde ilişki olduğu saptanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between classroom managements profiles of primary school teachers and their attitudes towards the children rights was examined. The study was designed as quantitative descriptive model. The population of the investigation, constitutes the 2014-2015 academic year, 1250 teachers working in public schools in Ankara Kecioren district. The sample of the study was determined by simple random sampling technique and It consists of 428 teacher. The research sample group was applied“Classroom Management Profile Questionnaire”and“Attitude Scale for Children's Rights”. With dimensions of classroom management profile of the teacher relationship between attitudes towards the rights of children with authoritarian teacher profile when examined whether the relationship between attitudes towards children's rights in their attitudes towards the rights of children with acclaimed teacher profile positive and showed the effects of low-level, with stray classroom teachers profile between negative attitudes towards children's rights, with a low level and ignores classroom teachers profile was found to be moderate negative relationship between attitudes towards children's rights.