Turizme katkı sağlayan yerel kuruluşlarda çalışanların turistik arz kaynaklarını değerlendirmeleri: Güney Kazakistan örneği
The assessment of touri̇sti̇c supply source from local organi̇zati̇ons employees contributing to tourism: Case of South Kazakhstan
- Tez No: 378276
- Danışmanlar: PROF. DR. KURBAN ÜNLÜÖNEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Gelişmiş ülkeler incelendiğinde turizmin gelişmesi öncellikle iç turizmin gelişmesine bağlı olduğu görülmektedir. Tüm ülkelerin iç turizmi, milli gelirin ülke içinde dağılımı neticesinde ekonomiyi dengelemektedir. Bununla beraber ülke ekonomisine uygun çeşitli turistik faaliyetlerin gelişmesine de olanak sağlamaktadır. Bu araştırma Güney Kazakistan'ın turistik arz kaynaklarının değerlendirilmesinde turizme katkı sağlayan yerel yönetimlerde, eğitim kurumlarında, sivil toplum örgütlerinde, yerel medya kuruluşlarında çalışanların beklentilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, turizmle alakalı kavramlar ile turizmin bölgesel düzeyde ilerlemesinde önemli rol oynayan kurum ve kuruluşlar hakkında detaylı bir inceleme yapılarak hazırlanmıştır. Mevcut durumun ortaya konulması amacıyla uzman görüşleri temel alınarak anket hazırlanmış, bu anket turizm sektörüyle ilgili kurum ve kuruluşların çalışanlarına uygulanmıştır. Anket formlarından elde edilen veriler istatistik paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler yüzde (%) ve frekans (f) dağılımları açısından incelenmiş olup nicel değişkenlere ait verilerin normal dağılıma uygunluğu test edilmiştir. Bunun sonucunda hangi istatistikî tekniklerin kullanılacağına karar verilmiştir. Güvenirlik analizi için Cronbach Alfa kullanılmıştır. Bunun yanı sıra T-testi, F-testi (tek yönlü varyans analizi), Kruskal Wallis testi anket üzerinde uygulanmıştır. Yerel yönetimler, eğitim kurumları, sivil toplum örgütleri ve yerel medya kuruluşlarında çalışanlarının Güney Kazakistan bölgesindeki turistik arz kaynaklarının ekonomik kalkınma aracı olarak kullanılmasına yönelik değerlendirmeleri arasında istatistikî açıdan anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Araştırmaya katılan katılımcıların yaşadıkları eyaletlere göre Güney Kazakistan bölgesindeki turistik arz kaynaklarının ekonomik kalkınma aracı olarak kullanılmasına yönelik değerlendirmeleri arasında istatistikî açıdan anlamlı bir farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Considering the development of modern tourism in some countries, the development of tourism should be oriented to domestic tourism in the first place. The main aim of this work is to recover the touristic supply sources and to measure the role of local institutions and organizations in revealing these sources. This work has been prepared by a detailed research about some touristic concepts and some institutions that play an important part in local improvement of tourism. In order to understand and examine the existing situation, surveys were prepared taking scholars opinions' as a base. Then these surveys were applied to the workers of related institutions that are interested in tourism industry. The data that were obtained by the feedbacks from surveys were recorded in a computer, and analyzed by the statistical program. The data that was obtained through survey were examined in terms of percentage (%) and frequency (f) dispersion. Also the test results were examined to see whether dispersion of data that belongs to qualitative variables comes from normal dispersion or not. As a result, it is determined which statistical techniques to be used. For reliability analysis, Cronbach's Alpha was made. In addition to this, T-test, F-test (one way ANOVA), and the Kruskal Wallis tests were performed. When compared, the preferences of local administration, educational foundations, local media, and NGOs (Non Governmental Organizations) don't constitutes a statistically meaningful difference in terms of using touristic supply sources in South Kazakhstan as means of economical growth. Considering the preferences of institution-organization employees for using touristic supply sources in South Kazakhstan as means of economical growth that are according to the state in which they operate, there found a meaningful difference at least for one of the touristic supply sources.